Vocabulary
Ratios
Rates and Unit Rates/Costs
Percents, Decimals, and Fractions
Finding the Percent or Whole
100

A  _____  is a ratio that compares a number to 100.

What is Percent?

100

Name two ways to represent a ratio (models)

What is a tape diagram and a double number line?

100

When writing a unit price, should the price of the item be written as the numerator or the denominator?

What is the numerator?

100

Write as a percent  

4/25

What is 16% ?

100

Find 25% of 8

What is 2?

200

A  _______  is a comparison of two numbers by division.

What is Ratio?

200

A drama club has 14 females and 8 males.  Write the ratio of males to females in simplest form.

What is 4 : 7 ?

200

You run 1 mile in 8 minutes.  How long do you take to run 5 miles?

What is 40 minutes?

200

Write as a decimal:  4%

What is .04?

200

16 is 25% of what number?

What is 64?

300

A ratio involving two quantities in different units is a _______ .

What is Rate?

300

Suppose you use 3 cups of popcorn kernels to make 24 quarts of popcorn. Write the ratio of kernels to the amount of popcorn the kernels make in simplest form.

What is 1 cup to 8 quarts?

300

You earn $400.00 in 32 hours. How much do you get paid per hour?

What is $12.50 / hour?

300

Write as a fraction: 12%

What is

3/25

300

You buy a $120 bicycle on sale for 25% off.  How much do you pay for the bicycle?

What is $90.00?

400

Finding the ___________  can help you compare prices.

What is Unit Cost?

400

Show the three ways to write a ratio using the numbers 7 and 19

7 to 19, 7 : 19,

7/19

400

One loaf of bread costs $3.09 for 32 ounces, and another costs $1.40 for 24 ounces.  Which is the better buy?

What is the smaller loaf at $1.40 for 24 ounces?

400

According to a news article, 6 of every 25 doctors in the US are women.  What percent of doctors in the US are men?

What is 76% ?

400

Faye paid $16.00 for a pair of shorts that were 20% off.  What was the original price of the shorts?

What is $20.00?

500

25 miles per hour (mph) is an example of a _________ .

What is Unit Rate?

500

A jar contains 20 white marbles, 30 black marbles, and some red marbles.  Half of the marbles are black.  Find the ratio of white marbles to red marbles.  

The ratio of white marbles to red marbles is 2 to 1

500

Name the next 3 equivalent ratios of 5 : 6.

What is 10 : 12, 15 : 18, and 20 : 24

500

Why is the ratio 4 : 10 NOT a percent?

What is, the ratio does not compare a number to 100?

500

In the US, about 46% of the population wear glasses or contact lenses.  A sample of 85 people was taken.  About how many people out of the people polled would you expect to be wearing glasses or contacts based in the results?

What is about 39 people?

M
e
n
u