Ratios
Unit Rates
Percent Problems
Benchmark Percents
Equivalent Ratios Word Problems
100
Write the ratio one to seven three different ways.
3/7, 3:7, 3 to 7
100
Write a ratio in fraction form for $64 in 16 hours.
$64/16 hours
100

What is 10% of 75

7.5

100

What is 10% of 100

10
100
Juan has a ratio of 3 fish to 5 plants in his aquarium. He has 33 fish. How many plants does he have?
55 plants
200
Give three equivalent ratios for 2:3.
4:6, 6:9, 8:12, etc....
200
Find the unit rate for 200 words in 4 min.
50 words/1 min.
200

What is 30% of 120?

36

200

What is 50% of 60

30

200
Ten tangerines cost $1.60. How much do 8 tangerines cost?
$1.28
300
Find the missing term 3 to 2 = __ to 8
12
300
Find the unit rate for 240 people per 2 sq.mi.
120 people/1 sq. mi.
300

What is 40% of 300?

120

300

What is 10 percent of 150?

15

300
A map uses a scale of 2 in. for every 15 mi. If the map shows a distance of 32 in., what is the actual distance?
240 mi.
400
Find the missing term: 3:9 = 4:__
12
400
Find the unit rate for $19.20 for 5 tickets.
$3.84/1 ticket
400

Justin needs to make 80 illustrations for a book. He made 40% of them so far. How many illustrations has he made so far?

32

400

27 is 10% of what number?

270

400
If you pay $42,000 for 35 acres of land, how much would you pay for 20 acres at the same price per acre?
$24,000
500
Of the ten members on a team, 2 are girls. What is the ratio of girls to boys?
2:8 or 1:4
500
Pops Cereal is sold in two boxes. 20 oz. sells for $3.28 and 14 oz. sells for $2.50. Which is the better buy?
$3.28 for 20 oz.
500

In a class of 28 students, 75% of them have met their reading goal. How many have met their reading goals?

21
500

20 is 25% of what number?

80

500
A plane travels 200 miles in 30 min. At this rate, how long, in hours and minutes, would it take for the plane to travel 900 miles?
2 hr 15 min.
M
e
n
u