12/18 = 9/15
Classical 4
Jazz 3
Country 9
Rock 10
Pop 14
Find the missing value in the proportion.
24/30 = 16/n
Mason earned $1020 for working 40 hours at Best Buy. What is Mason's hourly earnings?
Find the missing value in the proportion.
7/8 = n/60
0.6 or 6%
An 8 oz. package of pretzels costs $1.92 while a 12 oz. package costs $2.64. Which is the better deal? Explain your reasoning.
12 oz. package for $2.64 because it only costs $0.22 for 1 oz. and the 8 oz. package costs $0.24 for 1 oz.
Show how you would set up a proportion to solve the following problem:
Katie read 135 pages in 45 minutes before bed last night. She has 180 pages left in her book. How long will it take her to read the rest of her book, assuming she reads at the same rate as last night?
1/8 , 18% , 0.1