Ratios
Solving Proportions
Unit Rates
Ratios, Proportions, Unit Rates
100

Write 6 boys to 8 girls as a ratio.

6 to 8, 6:8, 6/8

100

Solve for x. x/6 = 6/9

4.

100

If Emma drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?

 25 miles per hour.

100

Olivia earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?

$20.

200

Write 10 limes and 6 lemons as a ratio.

10 to 6, 10:6, 10/6

200

Solve for x. x/2 = 9/6

3.

200

If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?

40 words per minute.

200

Faith gets 10 points in 4 games. How many does she get in 6 games?

 15 points.

300

What are the three ways we write a ratio?

With the word "to", with a colon, and as a fraction. 

300

Solve for x. x/6 = 8/12

4.

300

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?

 $0.35.

300

Andrew reads 8 pages in 6 minutes, then he reads 4 pages in how many minutes?

 3 minutes.

400

A container holds 15 pencils, 7 black pens, and 2 blue pens. What is the ratio of all writing tools to pens? 

24 to 9, 24:9, 24/9

400

Solve for x. 6/10 = 18/x

 30.

400

Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?

 $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt).

400

Troy texts 60 words in 4 minutes, how many minutes does it take him to text 45 words?

 3 minutes.

500

16 out of every 20 pages in a brochure are in color. Write the ratio of non-color to color pages.

4 to 16, 4:16, 4/16

500

Solve for x. 3/8 = 15/x

 40.

500

Kroger is selling 8 three-liter bottles of Coke for $4.00. Aldi is selling the same Coke for 5 bottles for $3.00. Which store has the better deal? 

Kroger: $0.50/bottle

500

Mr. McCauley runs 18.6 miles in 1 week, how many miles does he run in one day? (Round to the nearest hundredth).

about 2.66 miles.

M
e
n
u