Ratios
Ratio Word Problems
Rates
Rate word Problems
Review
100

how can 3 over 14 be written as a ratio?

3:14

100

1 cat to 3 dogs

1:3

100

18 books in 3 boxes = ______ books per box

6 books

100

Lisa walked 48 blocks in 3 hours

16 blocks per hour

100

What is the GCF of 2 and 4

4

200

What is the ratio of five stars to 3 moons

5:3

200

If there are 1 dog to 5 cats, how many dogs would there be for 15 cats?

3 dogs

200

45 kilometers in 3 hours =______ kilometers per hour



15 kil

200

How can you use a rate to compare the cost of two boxes of ceral that are different sizes????

Divide the cost of each box by the size of the box in ounces to find the unit cost per ounce. Compare unit costs.

200

What is the LCM of 5 and 15

15

300

Party mix: What is the total to cookies

3 cups of chips

3 cups of dip

4 cups of cookies

4 cups of peanuts 

14:3

300

If there is 1 dog for every 5 cats, how many cats would there be for 5 dogs?

25 cats

300

Regular peanut butter is 16oz for 3.36

Family size is 40 for 7.60


What is the regular price per ounce

0.21

300

john mows 9 lawns in 7.5 hours and earns 112.50.

How much does John charge to mow a lawn?

12.20 per lawn

300

 0.062 + 0.71

0.772

400

What is an equivalent ratio of 2/7 or 2:7

4/14   04 4:14

400

If sienna spends 8 dollars on gifts, she spends 12 dollars on snacks.

What if she spent 26 dollars on gifts, how much would she then buy on snacks?

39 on snacks

400

Regular peanut butter is 16oz for 3.36

Family size is 40 for 7.60


What is the family price per ounce

0.19 per ounce

400

abby can buy an 8 pound bag of dog food for 7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for 5.38. Which is a beet buy?

8 pound bag

400

 34.1 Ă— 7

238.7

500

What is the simplest form of the ratio

10/12?


5/6   20/24   or 25/30

5/6

500

If there are 50 students in school, and 30 are girls and 20 are boys, what is the ratio?

3:2

500

Martin charges $10 dollars for every 5 bags of leaves he rakes. Last week he raked 24 bags of leaves. How much money did he earn?????

48 dollars for 24 bags of leaves

500

A bakery offers a sale price of 3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?

10.50 for a dozen muffins.

500

Rebecca was hungry so she decided to stop and get something to eat. She bought a cheeseburger for $2.73, French fries for $1.58 and a large soda for $2.58. How much money did Rebecca spend on lunch?

6.89

M
e
n
u