how can 3 over 14 be written as a ratio?
3:14
1 cat to 3 dogs
1:3
18 books in 3 boxes = ______ books per box
6 books
Lisa walked 48 blocks in 3 hours
16 blocks per hour
What is the GCF of 2 and 4
4
What is the ratio of five stars to 3 moons
5:3
If there are 1 dog to 5 cats, how many dogs would there be for 15 cats?
3 dogs
45 kilometers in 3 hours =______ kilometers per hour
15 kil
How can you use a rate to compare the cost of two boxes of ceral that are different sizes????
Divide the cost of each box by the size of the box in ounces to find the unit cost per ounce. Compare unit costs.
What is the LCM of 5 and 15
15
Party mix: What is the total to cookies
3 cups of chips
3 cups of dip
4 cups of cookies
4 cups of peanuts
14:3
If there is 1 dog for every 5 cats, how many cats would there be for 5 dogs?
25 cats
Regular peanut butter is 16oz for 3.36
Family size is 40 for 7.60
What is the regular price per ounce
0.21
john mows 9 lawns in 7.5 hours and earns 112.50.
How much does John charge to mow a lawn?12.20 per lawn
0.062 + 0.71
0.772
What is an equivalent ratio of 2/7 or 2:7
4/14 04 4:14
If sienna spends 8 dollars on gifts, she spends 12 dollars on snacks.
What if she spent 26 dollars on gifts, how much would she then buy on snacks?
39 on snacks
Regular peanut butter is 16oz for 3.36
Family size is 40 for 7.60
What is the family price per ounce
0.19 per ounce
abby can buy an 8 pound bag of dog food for 7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for 5.38. Which is a beet buy?
8 pound bag
34.1 Ă— 7
238.7
What is the simplest form of the ratio
10/12?
5/6 20/24 or 25/30
5/6
If there are 50 students in school, and 30 are girls and 20 are boys, what is the ratio?
3:2
Martin charges $10 dollars for every 5 bags of leaves he rakes. Last week he raked 24 bags of leaves. How much money did he earn?????
48 dollars for 24 bags of leaves
A bakery offers a sale price of 3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
10.50 for a dozen muffins.
Rebecca was hungry so she decided to stop and get something to eat. She bought a cheeseburger for $2.73, French fries for $1.58 and a large soda for $2.58. How much money did Rebecca spend on lunch?
6.89