If Ms, Hebert drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).
What is 25 miles per hour.
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. $3 for 6 Rice Crispy Treats; $9 for 24 Rice Crispy Treats?
No; since the unit rates $0.50/1 Rice Crispy Treat and $0.38/1 Rice Crispy Treat, are not the same, the rates are not equivalent.
If Mrs. Bradley types 120 words per 3 minutes, what is her rate of typing?
What is 40 words per minute
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 96 words typed in 3 minutes; 160 words typed in 5 minutes.
Yes; since the unit rates are the same, 32 words/1 minute, the rates are equivalent.
If 10 snack bags of Hot Cheetos cost $5.50, then how much does 1 cost?
What is $0.55
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 288 miles on 12 gallons of fuel; 240 miles on 10 gallons of fuel.
Yes; since the ratios share the same unit rate, the number of miles driven and the number of gallons of fuel form equivalent ratios.
Which is better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?
What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 16 out of 28 students own pets; 240 out of 560 students own pets
No the ratios are not equivalent.
A ratio where the bottom number is a 1.
What is unit rate?