Write 6 students to 8 teachers as a ratio in 3 ways.
What is 6/8, 6 to 8, 6:8
If Ms. Tryon drives 50km in 2 hours, what is her rate (speed per hour).
What is 25km per hour.
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. $3 for 6 Rice Crispy Treats; $9 for 24 Rice Crispy Treats?
No; since the unit rates $0.50/1 Rice Crispy Treat and $0.38/1 Rice Crispy Treat, are not the same, the rates are not equivalent.
At a school picnic, there are 24 sandwiches and 18 juice boxes. What is the ratio of sandwiches to juice boxes?
What is 24:18 (or 4:3)?
Write 10 basketballs to 6 soccer balls as a ratio in the 3 ways.
What is 10:6, 10/6, 10 to 6
If Mr. Roos types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
What is 40 words per minute?
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 96 words typed in 3 minutes; 160 words typed in 5 minutes.
Yes; since the unit rates are the same, 32 words/1 minute, the rates are equivalent.
A smoothie recipe uses 5 bananas for every 10 strawberries. Another recipe uses 3 bananas for every 6 strawberries. Do both smoothies use the same ratio of bananas to strawberries?
What is yes because both ratios are equivalent?
What are the 3 ways we write a ratio.
What is as a fraction, with a colon, and with the word "to"
If 10 snack bags of Hot Cheetos cost $5.50, then how much does 1 cost?
What is $0.55
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 288 miles on 12 gallons of fuel; 240 miles on 10 gallons of fuel.
Yes; since the ratios share the same unit rate, the number of miles driven and the number of gallons of fuel form equivalent ratios.
Emma used 2 cups of red paint and 3 cups of blue paint to make purple. Liam used 4 cups of red paint and 6 cups of blue paint. Did they use the same ratio of red to blue paint?
Which is better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?
What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
What is the GCF of 14 and 42?
14
Determine if each pair of ratios or rates is equivalent. 16 out of 28 students own pets; 240 out of 560 students own pets
No the ratios are not equivalent.
Two bakeries sell cupcakes in different quantities: Bakery A sells 6 cupcakes for $4.50. Bakery B sells 9 cupcakes for $6.75. Which bakery has the better price per cupcake?
What is neither, both offer the same unit rate?
A mathematical statement that two ratios are equal.
What is a proportion
Store A sells 1.5 L of juice for $4.35. Store B sells 2.25 L of juice for $6.30. What is the unit rate for both?
Store A is $2.90 per litre and Store B is $2.80 per litre.
Quiana gets 10 points in 4 games. How many does she get in 6 games?
What is 15 points?