Ratios
Unit Rate
Rates
Vocabulary
100
In a drawing, there are three circles, four stars, and three triangles. What is the ratio of stars to the total number of shapes.
What is 2/5 or 4/10
100

George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?

7 pages per minute

100

5 shovels of sand are mixed with 4 shovels of gravel to make cement. What is the number of shovels of gravel needed for 45 shovels of sand?

36

100

per

to divide

200

Write a unit rate for this situation: 310 heartbeats per 5 minutes

62 heartbeats/minute

200
The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?
$7.30
200

Ari can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take him to walk 4 miles?

80 min

200

unit rate

the amount of something for every 1 of something else or "how many per one" 

300

The recipe calls for 2 eggs for every 8 cups of flour. How many eggs are needed with 40 cups of flour?

10 eggs

300
The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?
$13.99 per model toy
300

Paul used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. What is the ratio of black tiles to white tiles.

1:2 or 6:12

300

rule of equivalent ratios

what you do to one side, you must do the same to the other

400

There are 40 rabbits in a cage. The ratio of white rabbits to grey rabbits is 3:7. How many white rabbits are in the cage?

12 white rabbits

400
A factory can produce mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?
500 traps per hour
400

30 buses can carry 1500 people. What is the number of people that can be carried by 5 buses?

250 people

400

better buy

an item with a least expensive unit rate

500

There are 75 mice in a cage. The ratio of pink mice to black mice is 2:3. How many black mice are in the cage?

45 mice

500
Hillary earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?
$7.50 per hour
500

Ivy's Fresh Eggs transports its eggs in crates. It takes 2 trucks to carry 80 crates. What is the number of crates that 8 trucks can carry?

320 crates

500

unit conversion

changing a measurement/amount from one unit to another

M
e
n
u