General Knowledge
Unit Rate
Unit Price & Proportions
Proportions
Graphs and Tables
100

What is the ratio 5 out of 10 horses in simplest form.

What is 1:2?

100

What is the unit rate for driving 132 miles in 2 hours.

What is 66 mph?

100

What is another name for Unit Rate?

Constant of Proportionality or K. 


100

If 5 apples cost $2, this is how much would 25 apples cost.

What is $10?

100

IS this proportional? What is the constant? What is the equation?

Yes! 5 is the constant. y = 5x

200

Write these fractions as decimals: 

1/4

1/2

3/4

.25

.5

.75

200

What is the unit rate for running 100 meters in 10 seconds.

What is 10 meters/sec?

200

What is the unit price if 2 lbs of grapes costs $1.99.

$1.00 per pound

200

If 3 pencils cost $1, how much would 15 pencils cost.

What is $5?

200

IS this proportional? What is the equation?

Yes. y = 15x

300

What are these fractions as a decmial?

1/3

1/5

2/3

.33333333

.2

.66666666

300

A car is driving 210 miles in 3 hours.  How many miles can the car go in 5 hours?

What is 350 miles?

300

A 3 lb turkey costs $6.99. What's the cost per pound?

$2.33 per pound

300

If 12 bananas cost $20, how much would 3 bananas cost?

What is $5?

300

What are the three things a graph needs to be proportional?

1. Straight line

2. Goes through the Origin (0,0)

3. Constant of Proportionality (K)

400

A line-painting truck is painting a line on the side of a roadway. The truck paints at a rate of 8 miles per hour. How many miles can be painted in 1/4 of an hour?

What is 2 miles?

400

A track star can run 5 km in 20 minutes.  How many km can she run in 30 minutes?

What is 7.5 kilometers?

400

If 4 lbs of ketchup costs $5.00, how much is 1/2 a pound of ketchup?

.63 or 63 cents

400

If 2 watermelon cost $2.50, how much would 5 watermelons cost.

What is $6.25?

400

Is this proportional?

No. Not going through the origin. 

500

Tony ran 200 yards in 40 seconds. Ana ran 150 yards in 25 seconds. Who ran faster?

Who is Tony?

500

Morgan scored 42 points in 3 games. How many points would you expect him to make in an 11-game season?

What is 154 points?

500

If I get paid $9.99 for 2.5 hours of work, How much will I make in 7 hours?

I would make $27.97 for 7 hours of work

500

If your average speed is 36mph, how far would you travel in 6 hours?

What is 216 miles?

500

Is this proportional? What's the equation? 

Yes. y= 13x 

M
e
n
u