What is the ratio 5 out of 10 horses in simplest form.
What is 1:2?
What is the unit rate for driving 132 miles in 2 hours.
What is 66 mph?
What is another name for Unit Rate?
Constant of Proportionality or K.
If 5 apples cost $2, this is how much would 25 apples cost.
What is $10?
IS this proportional? What is the constant? What is the equation?
Yes! 5 is the constant. y = 5x
Write these fractions as decimals:
1/4
1/2
3/4
.25
.5
.75
What is the unit rate for running 100 meters in 10 seconds.
What is 10 meters/sec?
What is the unit price if 2 lbs of grapes costs $1.99.
$1.00 per pound
If 3 pencils cost $1, how much would 15 pencils cost.
What is $5?
IS this proportional? What is the equation?
Yes. y = 15x
What are these fractions as a decmial?
1/3
1/5
2/3
.33333333
.2
.66666666
A car is driving 210 miles in 3 hours. How many miles can the car go in 5 hours?
What is 350 miles?
A 3 lb turkey costs $6.99. What's the cost per pound?
$2.33 per pound
If 12 bananas cost $20, how much would 3 bananas cost?
What is $5?
What are the three things a graph needs to be proportional?
1. Straight line
2. Goes through the Origin (0,0)
3. Constant of Proportionality (K)
A line-painting truck is painting a line on the side of a roadway. The truck paints at a rate of 8 miles per hour. How many miles can be painted in 1/4 of an hour?
What is 2 miles?
A track star can run 5 km in 20 minutes. How many km can she run in 30 minutes?
What is 7.5 kilometers?
If 4 lbs of ketchup costs $5.00, how much is 1/2 a pound of ketchup?
.63 or 63 cents
If 2 watermelon cost $2.50, how much would 5 watermelons cost.
What is $6.25?
Is this proportional?
No. Not going through the origin.
Tony ran 200 yards in 40 seconds. Ana ran 150 yards in 25 seconds. Who ran faster?
Who is Tony?
Morgan scored 42 points in 3 games. How many points would you expect him to make in an 11-game season?
What is 154 points?
If I get paid $9.99 for 2.5 hours of work, How much will I make in 7 hours?
I would make $27.97 for 7 hours of work
If your average speed is 36mph, how far would you travel in 6 hours?
What is 216 miles?
Is this proportional? What's the equation?
Yes. y= 13x