Write the ratio as a fraction in simplest form: 8 to 30
4/15
Write the unit rate: 410 miles in 16 gallons. Round to hundredths place and labels necessary.
25.63 miles/gallon
Do each pair of ratios form a proportion? 2/3 and 6/9 (yes/no and EXPLAIN!)
Yes. Cross Products are equal
Julie was able to walk 16 miles through the park in 6 hours. How long will it take her to walk 24 miles through the park? (Correct label necessary)
9 hours
A ___________ is a comparison of two quantities by division.
Ratio.
Write the ratios of I's to amount of letters in the word "Mississippi"
4/11
1500 words in 25 minutes (correct label necessary)
60 words per minute
Do the ratios form proportions? 5/4 and 25/16 (yes/no and EXPLAIN!)
No, cross products not equal.
The ratio of vanilla pudding to chocolate pudding in a banana split pie is 4 to 3. Olivia has 64 oz of vanilla pudding. How much chocolate pudding does she need? (Label matters!)
48 ounces.
88 cars per 4 parking lots is considered a unit rate true or false?.
False.
Write the ratio as a fraction in simplest form: 66 inches to 72 inches
11/12
Write the unit rate for $1.12 for 8.2 ounces (hundredths and label)
$0.14 per ounce
Do the ratios form proportions? $8/20 lbs and $24/60 lbs. yes/no and EXPLAIN!
Yes (Cross products and/or Unit rates are equal)
If there are 1200 calories in an 8 oz piece of cheesecake, how many calories are in a 3 oz piece of cheesecake? (Include the correct label)
450 calories
A _____________ is a comparison of two quantities that have different units.
Rate.
There are 140 students in 8th grade. If 80 of the students are girls, write the ratio of girls to boys in 8th grade in simplest form.
4/3
Which is the better buy? $3.29 for a 16-ounce bag of candy $2.99 for a 12-ounce bag of candy
$3.29 for 16-ounce bag = $0.21 per ounce (other bag is $0.25 per ounce)
Do the ratios form proportions? 5 ft/7 s and 25 ft/ 49 s (yes/no and EXPLAIN)
No. Cross products not equal and/or Unit Rates are not equal.
Annie bought 3 bags of special candy for $1.20. How much do 8 bags of candy cost? (Don't forget your label)
$3.20
_________ are rates in which compare a quantity to 1 unit of another quantity
Unit rates.
Write the ratio as a fraction in simplest form 30:5
6:1
Ethan can buy 4 shirts for $71.96 at Express or 9 shirts for $134.55 at Foxy's Fashion. Which has the better unit cost?
Foxy's has the better buy (14.95 per shirt).
Do the ratios form proportions? 21 mi/6 h and 14.3 mi/ 3 hr. (yes/no and EXPLAIN)
The moats separating the people from the animals are 5 m wide for bears and 4 m wide for leopards. If the bears' moats is 4 m deep, how deep should the leopards' moat be? (label label label)
3.2 m for the leopards
A ______________ is a statement that two ratios or rates are equivalent.
Proportion.