Write the ratio as a fraction in simplest form: 8 to 30
4/15
Write the unit rate: 410 miles in 16 gallons. Round to hundredths place and labels necessary.
25.63 miles/gallon
Do each pair of ratios form a proportion? 2/3 and 6/9 (yes/no and EXPLAIN!)
Yes. Cross Products are equal
Julie was able to walk 16 miles through the park in 6 hours. How long will it take her to walk 24 miles through the park? (Correct label necessary)
9 hours
A ___________ is a comparison of two or more quantities.
Ratio.
Write the ratios of I's to amount of letters in the word "Mississippi"
4/11
What is the unit rate if I can type 1500 words in 25 minutes (correct label necessary)
60 words per minute
Do the ratios form proportions? 5/4 and 25/16 (yes/no and EXPLAIN!)
No, cross products not equal.
The ratio of vanilla pudding to chocolate pudding in a banana split pie is 4 oz. to 3 oz. Olivia has 64 oz of vanilla pudding. How much chocolate pudding does she need? (Label matters!)
48 ounces.
88 cars per 4 parking lots is considered a unit rate true or false?.
False.
There are 3 tomatoes and 16 avocados. Write a Part -to-Part AND a Part-to-whole ratio.
Part to Part: 3:16 or 16:3
Part to Whole: 3:19 or 16:19
In September, Target sells 3 scarves for $13.35. In October, the price changed to 5 scarves for $22.65. On which month were scarves more expensive? and the cost of each scarf?
October, $4.53
At Dillons beef jerky costs $73.70 for 5 lbs. How much would it cost for 7 lbs?
$103.18
If there are 1200 calories in an 8 oz piece of cheesecake, how many calories are in a 3 oz piece of cheesecake? (Include the correct label)
450 calories
A _____________ is a comparison of two quantities that have different units.
Rate.
There are 140 students in 8th grade. If 80 of the students are girls, write the ratio of girls to boys in 8th grade in simplest form.
4/3
Which is the better buy? $3.29 for a 16-ounce bag of candy $2.99 for a 12-ounce bag of candy
$3.29 for 16-ounce bag = $0.21 per ounce (other bag is $0.25 per ounce)
At an event at Intrust Bank Arena, popcorn sells for $15.36 when you buy 6 bags. At the same rate, what would it cost to purchase only 2 bags?
$5.12
Annie bought 3 bags of special candy for $1.20. How much do 8 bags of candy cost? (Don't forget your label)
$3.20
_________ are rates in which compare a quantity to 1 unit of another quantity
Unit rates.
Write the ratio as a fraction in simplest form 30:5
6:1
Ethan can buy 4 shirts for $71.96 at Express or 9 shirts for $134.55 at Foxy's Fashion. Which has the better unit cost?
Foxy's has the better buy (14.95 per shirt).
A bookstore sold 5 books for $27.25. At the same rate, how much would 8 books cost?
$43.60
The moats separating the people from the animals are 5 m wide for bears and 4 m wide for leopards. If the bears' moats is 4 m deep, how deep should the leopards' moat be? (label label label)
3.2 m for the leopards
A ______________ is a statement that two ratios or rates are equivalent.
Proportion.