Ratios
Unit Rate
Proportions
Word Problems
Vocabulary
100

Write the ratio as a fraction in simplest form: 8 to 30

4/15

100

Write the unit rate: 410 miles in 16 gallons. Round to hundredths place and labels necessary.

25.63 miles/gallon

100

Do each pair of ratios form a proportion? 2/3 and 6/9 (yes/no and EXPLAIN!)

Yes. Cross Products are equal

100

Julie was able to walk 16 miles through the park in 6 hours. How long will it take her to walk 24 miles through the park? (Correct label necessary)

9 hours

100

A ___________ is a comparison of two or more quantities.

Ratio.

200

Write the ratios of I's to amount of letters in the word "Mississippi"

4/11

200

What is the unit rate if I can type 1500 words in 25 minutes (correct label necessary)

60 words per minute

200

Do the ratios form proportions? 5/4 and 25/16 (yes/no and EXPLAIN!)

No, cross products not equal.

200

The ratio of vanilla pudding to chocolate pudding in a banana split pie is 4 oz. to 3 oz. Olivia has 64 oz of vanilla pudding. How much chocolate pudding does she need? (Label matters!)

48 ounces.

200

88 cars per 4 parking lots is considered a unit rate true or false?.

False.

300

There are 3 tomatoes and 16 avocados. Write a Part -to-Part AND a Part-to-whole ratio.

Part to Part: 3:16 or 16:3

Part to Whole: 3:19 or 16:19

300

In September, Target sells 3 scarves for $13.35. In October, the price changed to 5 scarves for $22.65. On which month were scarves more expensive? and the cost of each scarf?

October, $4.53

300

At Dillons beef jerky costs $73.70 for 5 lbs. How much would it cost for 7 lbs?

$103.18

300

If there are 1200 calories in an 8 oz piece of cheesecake, how many calories are in a 3 oz piece of cheesecake? (Include the correct label)

450 calories

300

A _____________ is a comparison of two quantities that have different units.

Rate.

400

There are 140 students in 8th grade. If 80 of the students are girls, write the ratio of girls to boys in 8th grade in simplest form.

4/3

400

Which is the better buy? $3.29 for a 16-ounce bag of candy $2.99 for a 12-ounce bag of candy

$3.29 for 16-ounce bag = $0.21 per ounce (other bag is $0.25 per ounce)

400

At an event at Intrust Bank Arena, popcorn sells for $15.36 when you buy 6 bags. At the same rate, what would it cost to purchase only 2 bags?

$5.12

400

Annie bought 3 bags of special candy for $1.20. How much do 8 bags of candy cost? (Don't forget your label)

$3.20

400

_________ are rates in which compare a quantity to 1 unit of another quantity

Unit rates.

500

Write the ratio as a fraction in simplest form 30:5

6:1

500

Ethan can buy 4 shirts for $71.96 at Express or 9 shirts for $134.55 at Foxy's Fashion. Which has the better unit cost?

Foxy's has the better buy (14.95 per shirt).

500

A bookstore sold 5 books for $27.25. At the same rate, how much would 8 books cost?

$43.60

500

The moats separating the people from the animals are 5 m wide for bears and 4 m wide for leopards. If the bears' moats is 4 m deep, how deep should the leopards' moat be?  (label label label)

3.2 m for the leopards

500

A ______________ is a statement that two ratios or rates are equivalent.

Proportion.

M
e
n
u