Ratios
Unit Rate
Proportional Relationships
Word Problems
Mixed
100

Write the ratio as a fraction in simplest form: 8 to 30

4/15

100

Write the unit rate: 410 miles in 16 gallons. Round to hundredths place and labels necessary.

25.63 miles/gallon

100

How do you find the constant of proportionality?

Y/X

100

Julie was able to walk 16 miles through the park in 6 hours. How long will it take her to walk 24 miles through the park? (Correct label necessary)

9 hours

100

Is this graph proportional?


No, it does not go through the origin. (0,0)

200

Write the ratios of I's to amount of letters in the word "Mississippi"

4/11

200

1500 words in 25 minutes (correct label necessary)

60 words per minute

200

Solve


n =3.8

200

The ratio of vanilla pudding to chocolate pudding in a banana split pie is 4 to 3. Olivia has 64 oz of vanilla pudding. How much chocolate pudding does she need? 

48 ounces.

200

Is this graph proportional? Explain why and give the constant of proportionality if applicable. 



Yes, the constant of proportionality is 50.

300

Write the ratio as a fraction in simplest form: 66 inches to 72 inches

11/12

300

Write the unit rate for $1.12 for 8.2 ounces (hundredths and label)

$0.14 per ounce

300

Mrs. Martsching is selling shirts for a fundraiser. She is plotting points on a graph to show her students how much she makes, in $. What would the point (18,144) mean in this situation.

It means that when Mrs. Martsching sells 18 shirts, she will make $144.

300

If there are 1200 calories in an 8 oz piece of cheesecake, how many calories are in a 3 oz piece of cheesecake? (Include the correct label)

450 calories

300

When Trayvon goes to the batting cages, he uses 2 tokens for every 10 pitches. There is a proportional relationship between the number of tokens Trayvon uses, x, and the number of pitches, y. Write the equation.

y=5x

400

There are 140 students in 8th grade. If 80 of the students are girls, write the ratio of boys to total students in 8th grade in simplest form.

4:7

400

Which is the better buy? $3.29 for a 16-ounce bag of candy $2.99 for a 12-ounce bag of candy

$3.29 for 16-ounce bag = $0.21 per ounce (other bag is $0.25 per ounce)

400

Is this table proportional?



No

400

Annie bought 3 bags of special candy for $1.20. How much do 8 bags of candy cost? 

$3.20

400

Sam took 8 hours to drive 272 miles.  What was the unit rate in miles per hour?

34 mph

500

Write the ratio as a fraction in simplest form 30:5

6:1

500

Ethan can buy 4 shirts for $71.96 at Express or 9 shirts for $134.55 at Foxy's Fashion. Which has the better unit cost?

Foxy's has the better buy (14.95 per shirt).

500

A recipe for lemonade is given by the equation y = 4x where x represents the cups of lemonade mix and y represents the cups of water.

If Tyler had 16 cups of lemonade mix, how many cups of water would he need for each recipe?

64 cups of water

500

The moats separating the people from the animals are 5 m wide for bears and 4 m wide for leopards. If the bears' moats is 4 m deep, how deep should the leopards' moat be?  (label label label)

3.2 m for the leopards

500


8.75 hours

M
e
n
u