Unit Rates
Ratios
Similar Figures
Unit Cost
Vocab
100
What is the value of the denominator in a unit rate?
1
100
What is the ratio of 5 out of 10 horses in the simplest form?
1 out of 2 or 1:2
100
T or F: Two polygons are similar if the lengths of corresponding sides have inequivalent ratios
False
100
What is the value of the denominator in a unit cost?
1
100
FREEBY
100 pts
200
This is the unit rate for driving 132 miles in 2 hours.
66 mph
200
What is the equivalent of 6:12 if dividing by 2?
3:6
200
Two polygons are similar if corresponding angles have the same what?
measure
200
What is the unit cost for 4 lbs of oranges costing $4.80?
$1.20 per pund
200
Sally bought grapes for $2.99 a pound. The cost per pound is an example of what?
Unit cost
300
This is the unit rate for running 100 m in 10 seconds.
10 m per second
300
An equivalent ratio of 15/18 is 3/4 or 5/6?
5/6
300
#1
9
300
This is the unit price for 2 lbs of grapes costing $1.99.
$1 per pound
300
What compares two or more quantities?
ratios
400
This is the unit rate for running 5 Km in 20 minutes.
0.25 Km per minute
400
What is the ratio of 7 teachers to 210 students in the simplest form?
1:30
400
#2
2
400
This is the unit price for 2 lbs of turkey costing $6.98.
$3.49 per pound
400
Tommy drove his car 35 miles per hour. Miles per hour is an example of what?
Unit Rate
500
Susan is traveling 160 miles in 3 hours and Joey is traveling 60 miles in 1 hour. Who is making the best time?
Joey
500
What is the ratio of 150 out of 720 in the simplest form?
5:24
500
#5
21 ft
500
Farmer John sells 25 ears of corn for $0.56. Farmer Lucy sells 33 ears of corn for $1.00. Which farmer has the better deal?
Farmer John
500
Shapes that look the same, but are not the same size are called what?
Similar figures
M
e
n
u