A recipe calls for 3 cups of flour and 1 cup of sugar. What is the ratio of sugar to flour?
1:3
A bag of 20 apples is divided into 4 equal bags. What is the unit rate in apples per bag?
5 apples per bag
True or False: the ratio 2:3 equivalent to 12:18?
True
If 2 shirts cost $10, how much do 6 shirts cost?
$30
Find the better deal:
A: 3 comic books for $9
OR
B: 5 comic books for $10.
B is the better deal
In a bag of candy, there are 8 red candies and 12 green candies. What is the ratio of red candies to green candies?
8:12 or 2:3
A copier prints 180 pages in 3 minutes. What is the unit rate in pages per minute?
60 pages per minute
Find the missing number in the equivalent ratio:
4/5 = x/10
x=8
A recipe uses 5 cups of flour for 2 dozen cookies. How much flour is needed for 6 dozen cookies?
15 cups of flour
Which sprinter is faster:
A: 100 meters in 10 seconds
OR
B: 280 meters in 20 seconds?
B is faster
A jogger runs 4 miles in 32 minutes. Write the rate comparing miles to minutes.
4 miles : 32 minutes or
4/32
If 5 pounds of cheese costs $15.50.What is the unit price per pound of cheese?
$3.10 per pound
Finish the equivalent ratio table:
2/3 = 4/6 = 6/9 = ?/?
8/12
A painter charges $20 per hour. If their total bill for a client was $140, how long did they work?
7 hours
Two cars are driving, which one is faster:
Car A: 300 miles in 5 hours
OR
Car B: 248 miles in 4 hours.
Car B is faster
A garden has 15 tomato plants and 5 pepper plants. What is the ratio of pepper plants to total plants?
5:20 or 1:4
A typist can type 600 words in 5 minutes. What is the unit rate in words per minute (wpm)?
120 wpm
A runner takes 20 minutes to run 5 miles. At the same rate, how long will it take to run 6 miles?
24 minutes
A punch mix requires a 3:1 ratio of water to syrup. If you use 12 cups of water, how much syrup do you need?
4 cups of syrup
Find the better unit price:
12 oz of peanut butter for $3.00
OR
20 oz for $5.00
They are equal (both $4.00 per ounce)
A hose fills a pool with 60 gallons of water in 2 minutes. What is the rate of gallons to seconds?
60:120 or 1:2
If 8 ounces of juice costs $3.20, what is the unit price (cost per ounce)?
$0.40 per ounce
A fruit punch uses a 3:2 ratio of juice to seltzer. If the punch uses 18 fluid ounces of juice, how many fluid ounces of seltzer is needed?
12 fluid ounces of seltzer
A plane travels 400 miles in 2 hours. At that same rate, how far will it travel in 5 hours?
1000 miles
Calculate which store has the better deal:
Store A: 9 ounces of cereal for $1.50
OR
Store B: 14 ounces of cereal for $3.50
Store A has the better deal