Creating Ratios & Rates
Finding Unit Rates
Equivalent Ratios
Proportional Problems
Comparing rates
100

A recipe calls for 3 cups of flour and 1 cup of sugar. What is the ratio of sugar to flour?

1:3

100

A bag of 20 apples is divided into 4 equal bags. What is the unit rate in apples per bag?

5 apples per bag

100

True or False: the ratio 2:3 equivalent to 12:18?

True

100

If 2 shirts cost $10, how much do 6 shirts cost?

$30

100

Find the better deal: 

A: 3 comic books for $9 

OR

B: 5 comic books for $10.

B is the better deal

200

In a bag of candy, there are 8 red candies and 12 green candies. What is the ratio of red candies to green candies? 

8:12 or 2:3

200

A copier prints 180 pages in 3 minutes. What is the unit rate in pages per minute?

60 pages per minute

200

Find the missing number in the equivalent ratio:

4/5 = x/10

x=8

200

A recipe uses 5 cups of flour for 2 dozen cookies. How much flour is needed for 6 dozen cookies?

15 cups of flour

200

Which sprinter is faster: 

A: 100 meters in 10 seconds 

OR 

B: 280 meters in 20 seconds?

B is faster

300

A jogger runs 4 miles in 32 minutes. Write the rate comparing miles to minutes.

4 miles : 32 minutes or 

4/32

300

If 5 pounds of cheese costs $15.50.What is the unit price per pound of cheese?

$3.10 per pound 

300

Finish the equivalent ratio table:

2/3 = 4/6 = 6/9 = ?/?

8/12

300

A painter charges $20 per hour. If their total bill for a client was $140, how long did they work?

7 hours

300

Two cars are driving, which one is faster: 

Car A: 300 miles in 5 hours 

OR

Car B: 248 miles in 4 hours.

Car B is faster

400

A garden has 15 tomato plants and 5 pepper plants. What is the ratio of pepper plants to total plants?

5:20 or 1:4

400

A typist can type 600 words in 5 minutes. What is the unit rate in words per minute (wpm)?

120 wpm

400

A runner takes 20 minutes to run 5 miles. At the same rate, how long will it take to run 6 miles?

24 minutes

400

A punch mix requires a 3:1 ratio of water to syrup. If you use 12 cups of water, how much syrup do you need?

4 cups of syrup

400

Find the better unit price: 

12 oz of peanut butter for $3.00 

OR 

20 oz for $5.00

They are equal (both $4.00 per ounce)

500

A hose fills a pool with 60 gallons of water in 2 minutes. What is the rate of gallons to seconds?

60:120 or 1:2

500

If 8 ounces of juice costs $3.20, what is the unit price (cost per ounce)?

$0.40 per ounce

500

A fruit punch uses a 3:2 ratio of juice to seltzer. If the punch uses 18 fluid ounces of juice, how many fluid ounces of seltzer is needed?

12 fluid ounces of seltzer

500

A plane travels 400 miles in 2 hours. At that same rate, how far will it travel in 5 hours?

1000 miles

500

Calculate which store has the better deal: 

Store A: 9 ounces of cereal for $1.50

OR

Store B: 14 ounces of cereal for $3.50

Store A has the better deal

M
e
n
u