Visual ratios
Understanding Ratios
Equivalent Ratios
Rates
Unit Rate
100

Name the ratio of circles to squares.



 What is 2:13?

100

At the malt shop the ratio of hotdogs sold to hamburgers sold was 7:9. For every ___ hamburgers sold there were ___hotdogs sold.

What is for every 9 hamburgers sold there were 7 hotdogs sold?

100

40 : 25 = 8 : ____


What is 5?

100

A video game store was getting rid of old games, selling them 3 for $53.22. If they sold 7 games, how much money would they have made?

3 : 53.22 

7 : ____

What is $124.18?

100

A fast food restaurant had 5 boxes of chicken nuggets for $21.20. A competing restaurant had 2 boxes of chicken fingers for $8.46. Which food has a higher unit price?

21.20 : 5 = ____ : 1

 8.46  : 2 = ____ : 1

What is Chicken Nuggets?

200

Name the ratio of pentagons to circles. 

What is 8:4?

200

At the pet store the ratio of dogs to cats was 3:2. For every ______ cats there are ______ dogs.

What is for every 2 cats there are 3 dogs?

200

____ : 16 = 4 : 32

What is 2?

200

A pet store was selling mice 5 for $6.30. If they ended up selling 4 mice, how much money would they have earned?

5 : 6.30

4: ____

What is $5.04?

200

At a comic book convention vendor 1 was selling a set of 6 comics for $45.60. Vendor 2 was selling a set of 2 comics for $15.04. Which vendor has the higher unit price?

6 : 45.60 = 1 : ____

2 : 15.04 = 1 : ____

What is Vendor 1?

300

Name the ratio of triangles to pentagons. 

What is 9:5?

300

In a bag of candy the ratio of chocolate pieces to sugar pieces was 3:4. For every ____ chocolate pieces there are _____sugar pieces

What is for every 3 chocolate pieces there are 4 sugar pieces?

300

12 : 6 = ___: 2

What is 4?

300

A pet store was selling mice 5 for $12.75. If they ended up selling 7 mice, how much money would they have earned?

What is $17.85?

300

At the market you can buy 3 bags of apples for $8.07. At the orchard you can get 7 bags of apples for $18.27. Which is the better deal?


What is Orchard? 

400

Name the ratio of squares to stars.


What is 10:4?

400

For every 5 cats at the pet shelter there are 7 dogs. Name the ratio of dogs to cats.

What is 7:5?

400

10 : ___= 16 : 24

What is 15?

400

A store had 5 packs of paper for $1.10. How much would it cost if you were to buy 4 packs?

What is $0.88?

400

At the toy store you could get 2 board games for $17.58. Online the price for 6 board games is $52.98. Which place has the highest price for a board game?


What is Online?

500

Name the ratio of stars to triangles.


What is 3:11?

500

For every 5 PS3 games Debby owned she had 2 Wii games. Name her ratio of Wii games to PS3 games.

What is 2:5?

500

10 : 25 = ___ : 40

What is 16?

500

At a farming supply store 3 pounds of seed cost $64.83. If a farmer needed 5 pounds of seeds, how much would it cost him?

What is $108.05?

500

On Monday the price for bottled water was 5 bottles for $11.20. On Saturday the price was 2 bottles for $4.56. Which day had the higher unit price?

 Saturday
 Monday

What is Saturday?

M
e
n
u