There are 12 dogs and 15 cats in an animal shelter. Write the ratio of dogs to cats as a fraction in simplest form.
4/5
Find the unit rate
$8 per car
Solve the proportion
x = 3
3/8 = x/24
x = 9
Ms. Johnson drinks 8 cans of coke over the course of 5 days. What is her unit rate of cans per day?
1.6 cans per day
Find the unit rate
45 miles per hour
Do these ratios form a proportion?
2/7 and 3/8
No
Solve for x.
x - 10 = 23
x = 33
A pack of twenty t-shirts costs $64.60. What is the unit price?
$3.23 per shirt
Are x and y proportional?
Yes!
Ms. Leland bikes 18 miles in 45 minutes. Ms. Keenan bikes 8 miles in 20 minutes. Are their rates proportional?
Which one is the unit rate? 6 cups of flour for every 2 cups of chocolate chips, or 3 cups of flour for every cup of chocolate chip.
3 cups of flour per cup of chocolate chip
Ms. Keenan reads 250 words in 2 minutes. Ms. Leland reads 360 words in 3 minutes. Who reads at a faster rate?
Ms. Keenan! 125 words per minute
What is the hiker's unit rate in miles per hour?
1.2 miles per hour
There are 88 students for 4 classes. How many students are there per class?
22 students per class
1/3 + 2/5
11/15
The ratio apples to bananas in a fruit basket is 2:3. If there are actually 8 apples in the basket, how many bananas are there?
12 bananas
What is the unit rate in gallons per minute?
5 gallons per minute
If 5 boxes of cookies cost $15, write and solve a proportion to find the cost of 10 boxes of cookies.
5/15 = 10/x
x = $30
If there are 8 blueberry bushes planted for every 2 apple trees, what is the unit rate?
4 blueberry bushes per apple tree