Ratios and Rates
Tables and Graphs
Proportions
Review
100

There are 12 dogs and 15 cats in an animal shelter. Write the ratio of dogs to cats as a fraction in simplest form.

4/5

100

 Find the unit rate

$8 per car

100

Solve the proportion


x = 3

100

3/8 = x/24

x = 9

200

Ms. Johnson drinks 8 cans of coke over the course of 5 days. What is her unit rate of cans per day?

1.6 cans per day

200

 Find the unit rate

45 miles per hour

200

Do these ratios form a proportion?

2/7 and 3/8

No

200

Solve for x.

x - 10 = 23

x = 33

300

A pack of twenty t-shirts costs $64.60. What is the unit price?

$3.23 per shirt

300

Are x and y proportional?

Yes!

300

Ms. Leland bikes 18 miles in 45 minutes. Ms. Keenan bikes 8 miles in 20 minutes. Are their rates proportional?

Yes!
300

Which one is the unit rate? 6 cups of flour for every 2 cups of chocolate chips, or 3 cups of flour for every cup of chocolate chip. 

3 cups of flour per cup of chocolate chip

400

Ms. Keenan reads 250 words in 2 minutes. Ms. Leland reads 360 words in 3 minutes. Who reads at a faster rate?

Ms. Keenan! 125 words per minute

400

What is the hiker's unit rate in miles per hour?


1.2 miles per hour

400

There are 88 students for 4 classes. How many students are there per class?

22 students per class

400

1/3 + 2/5

11/15

500

The ratio apples to bananas in a fruit basket is 2:3. If there are actually 8 apples in the basket, how many bananas are there?

12 bananas 

500

What is the unit rate in gallons per minute?


5 gallons per minute

500

If 5 boxes of cookies cost $15, write and solve a proportion to find the cost of 10 boxes of cookies.

5/15 = 10/x

x = $30

500

If there are 8 blueberry bushes planted for every 2 apple trees, what is the unit rate?

4 blueberry bushes per apple tree

M
e
n
u