Ratios
Unit Rate
Proportions
Solve proportions
Word Problems
Converting Measurements
Percents
100
Write the ratio as a fraction in simplest form: 8 to 30
What is 4/15
100

410 miles in 16 gallons

What is 25.63 miles/gallon

100
Do each pair of ratios form a proportion? 2/3 and 6/9
What is Yes. (18 = 18)
100

n/12 = 6/18

What is n = 4

100
Julie was able to walk 16 miles through the park in 6 hours. How long will it take her to walk 24 miles through the park?
What is 9 hours
100

26 Feet = __________inches

312 inches

100

What number always goes on the bottom of a percent?

100

200
write the ratios of vowels to consonants in the words "Wind Gap"
What is 2/5
200
1500 words in 25 minutes
What is 60 words per minute
200
Do the ratios form proportions? 5/4 and 25/16
What is No (80;100)
200
c/28 = 5/7
What is c = 20
200
The ratio of vanilla pudding to chocolate pudding in a banana split pie is 4 to 3. Olivia has 64 oz of vanilla pudding. How much chocolate pudding does she need?
What is 48 ounces.
200

_____gallons = 24 quarts

6 gallons

200

is over ____ = percent over 100

of

300
Write the ratio as a fraction in simplest form: 66 inches to 72 inches
What is 11/12
300
$1.12 for 8.2 ounces
What is $.14 per ounce
300

Do the ratios form proportions? $8/20 lbs and $24/60 lbs

What is Yes (480 = 480)

300
2/x = 7/9
What is x = 2.57
300
If there are 1200 calories in an 8 oz piece of cheesecake, how many calories are in a 3 oz piece of cheesecake?
What is 450 calories
300

How many cups are in 7 pints

What is 14 cups

300

What percent is 15 out of 60?

25%

400

There are 140 students in 8th grade. If 80 of the students are girls, write the ratio of girls to boys in 8th grade.

What is 4/3

400

Which is the better buy? $3.29 for a 16-ounce bag of candy $2.99 for a 12-ounce bag of candy

What is $3.99 for 16-ounce bag = $0.21 per ounce

400

Do the ratios form proportions? 5 ft/7 s and 25 ft/ 49 s

What is No 

400
30/14 = k/1.54
What is k = 3.3
400
Annie bought 3 bags of special candy for $1.20. How much do 8 bags of candy cost?
What is $3.20
400

2,726 - _______kilograms?

What is 2.726 kilograms.

400

Patricia sold 20% of her 150 candy bars for a school fundraiser. How many candy bars did she sell?

30 candy bars

500

Write the ratio as a fraction in simplest form 30 seconds to 5 minutes

What is 6/1


500

Ethan can buy 4 CDs for $71.96 at CD Express or 9 CDs for $134.55 at Music Rox. Which has the better unit cost?

What is Music Rox has the better buy (14.95 per CD).

500

Do the ratios form proportions? 21 mi/6 h and 14.3 mi/ 3 hr

What is No (63;85.8)

500
380/520 = 760/x
What is x = 1040
500

The moats separating the people from the animals are 5 m wide for bears and 4 m wide for leopards. If the bears' moats is 4 m deep, how deep should the leopards' moat be?

What is 3.2 m for the leopards

500

King Reimund has a big feast planned for his kingdom. He needs to serve 16 cups of juice to each guest. How many fluid ounces will he have for his guests?

What is 128 fluid ounces.

500

There are 14 blue cars in the parking lot. That is 28% of the total cars in the parking lot. How many total cars are in the parking lot?

50 total cars

M
e
n
u