Unit Rates
Comparing Rates
Equivalent Rates
Random
Vocabulary
100

If Mila drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (miles per hour).

What is 25 miles per hour

100

Which is the better deal? Compare the rates.

3 apple pies for $12

7 apple pies for $21

7 apple pies is the better deal with each pie being $3.


100

30 miles per 1 gallon = ______ miles per 8 gallons

240 miles

100

Name 2 of the 3 forms a ratio can be written as?

A reduced fraction, using a colon to separate the terms, using the word "to"

100

What is a rate?

Ratio of two numbers that have different units.

200

Misti bought a package of three T-shirts for $18.75. What is the unit price per T-shirt? 

$6.25

200

Which is the better deal? Compare the rates.

5 cans of coke for $3

6 cans of coke for $4.20

5 cans of coke

200

A local farm charges $15 for 5 pounds of strawberries. Is $60.00 for 20 pounds of strawberries an equivalent rate?

Yes; if you multiply the rate by 4 it makes an equivalent fraction.

200

Reduce the ratio 24 to 60 and write in 2 different forms.

2 to 5, 2:5, 2/5

200

What is a Unit Rate?

A rate with a denominator of 1. Example, miles per 1 hour

300

If 10 bags of hot cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?

What is $0.35

300

Which rate is smaller? 

16 jobs over 4 days 

or

10 jobs over 2 days?

16 jobs for 4 days.

300

Color:      Blue  Green  Red

Marbles:     5       8       2

What is the ratio of the sum of Green and Red marbles compared to the sum of all marbles?

2:3

300

Kevin rides his bike 32 miles in 8 hours. At this rate, how far will he ride in 3 hours?

12 miles

300

What is a ratio?

A comparison of 2 numbers using division.

400

Kimmy bought a 4.5-oz can of peanuts for $9.00. What is the unit price?

$2.00 per ounce

400

Which of the two rates is larger? 16 fish in 4 hours or 39 fish in 3 hours?

39 fish in 3 hours= 13 fish/hour.

400

A container full of marbles has a ratio of orange marbles to black marbles of 5 : 12. 

If a container held 72 black marbles, how many orange marbles are in the container? 

30 orange marbles.

400

Scott can buy 20 balloons for $5.00. What is the price for 9 balloons?

A. $1.25    B. $2.25    C. $2.50    D. $4.50

C. $2.25 for 9 balloons.

400

What is a multiple?

The product of 2 or more numbers being multiplied together.

500

Michael bought a box of 20 pretzel rods for $4.40. What is the price per pretzel rod?

$0.22

500

Kyle bought three pens for $15.00. Mark bought five pens for $20.00. Which person spent less per pen?

Mark spent $4 per pen.

500

Abbey has created the perfect cake recipe. It has a ratio of flour to sugar of 4:9. Identify which of the following recipes could be a version of Abbey's perfect cake. 

A)2 eggs, 8 cups flour, 18 teaspoons sugar, 1 cup water

B)2 eggs, 12 cups flour, 36 cups sugar, 2 cups water 

C)3 eggs, 20 cups flour, 40 teaspoons sugar, 1 cup water 

D)3 eggs, 16 cups flour, 36 cups sugar, 2 cups water

DAILY DOUBLE!!!!

D)3 eggs, 16 cups flour, 36 cups sugar, 2 cups water

500

The ratio of length to width of a rectangular swimming pool is 4 : 5. If the width of the swimming pool is 25 meters, what is the length?

20 meters

500

What is the difference between a Prime and Composite Number?

A prime number has factors of only 1 and itself. A composite number has multiple factors.

M
e
n
u