If Mila drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (miles per hour).
What is 25 miles per hour
Which is the better deal? Compare the rates.
3 apple pies for $12
7 apple pies for $21
7 apple pies is the better deal with each pie being $3.
30 miles per 1 gallon = ______ miles per 8 gallons
240 miles
Name 2 of the 3 forms a ratio can be written as?
A reduced fraction, using a colon to separate the terms, using the word "to"
What is a rate?
Ratio of two numbers that have different units.
Misti bought a package of three T-shirts for $18.75. What is the unit price per T-shirt?
$6.25
Which is the better deal? Compare the rates.
5 cans of coke for $3
6 cans of coke for $4.20
5 cans of coke
A local farm charges $15 for 5 pounds of strawberries. Is $60.00 for 20 pounds of strawberries an equivalent rate?
Yes; if you multiply the rate by 4 it makes an equivalent fraction.
Reduce the ratio 24 to 60 and write in 2 different forms.
2 to 5, 2:5, 2/5
What is a Unit Rate?
A rate with a denominator of 1. Example, miles per 1 hour
If 10 bags of hot cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
What is $0.35
Which rate is smaller?
16 jobs over 4 days
or
10 jobs over 2 days?
16 jobs for 4 days.
Color: Blue Green Red
Marbles: 5 8 2
What is the ratio of the sum of Green and Red marbles compared to the sum of all marbles?
2:3
Kevin rides his bike 32 miles in 8 hours. At this rate, how far will he ride in 3 hours?
12 miles
What is a ratio?
A comparison of 2 numbers using division.
Kimmy bought a 4.5-oz can of peanuts for $9.00. What is the unit price?
$2.00 per ounce
Which of the two rates is larger? 16 fish in 4 hours or 39 fish in 3 hours?
39 fish in 3 hours= 13 fish/hour.
A container full of marbles has a ratio of orange marbles to black marbles of 5 : 12.
If a container held 72 black marbles, how many orange marbles are in the container?
30 orange marbles.
Scott can buy 20 balloons for $5.00. What is the price for 9 balloons?
A. $1.25 B. $2.25 C. $2.50 D. $4.50
C. $2.25 for 9 balloons.
What is a multiple?
The product of 2 or more numbers being multiplied together.
Michael bought a box of 20 pretzel rods for $4.40. What is the price per pretzel rod?
$0.22
Kyle bought three pens for $15.00. Mark bought five pens for $20.00. Which person spent less per pen?
Mark spent $4 per pen.
Abbey has created the perfect cake recipe. It has a ratio of flour to sugar of 4:9. Identify which of the following recipes could be a version of Abbey's perfect cake.
A)2 eggs, 8 cups flour, 18 teaspoons sugar, 1 cup water
B)2 eggs, 12 cups flour, 36 cups sugar, 2 cups water
C)3 eggs, 20 cups flour, 40 teaspoons sugar, 1 cup water
D)3 eggs, 16 cups flour, 36 cups sugar, 2 cups water
DAILY DOUBLE!!!!
D)3 eggs, 16 cups flour, 36 cups sugar, 2 cups water
The ratio of length to width of a rectangular swimming pool is 4 : 5. If the width of the swimming pool is 25 meters, what is the length?
20 meters
What is the difference between a Prime and Composite Number?
A prime number has factors of only 1 and itself. A composite number has multiple factors.