Identify Ratios
Equivalent Ratios
Unit Rate/Price
Proportions
Graph
100


What is the ratio of Pineapples to Oranges?

6:4 or 3:2

100

Are the ratios 2:1 and 16:10 equivalent?

No

100

Using unit price, which is the better buy?

Salad Dressing 2
100

Do the ratios below form a proportion?

11/9  and  99/81

Yes, they do form a proportion (x9).

100

Write a ratio for Flour to Water when Flour is 4 cups.

4 cups of flour : 6 cups of water
200


What is the ratio of Green dots to Yellow dots? List in simplest form.

5:3

200

Are both ratios equivalent to 7:14?

          28:56           21:46

No, 21:46 is not.

200

$1.12 per pound

200

Do the ratios below form a proportion?

1/3  and  4/15

No, they do not form a proportion.

200

What is the cost of 4lbs of apples.

$40.

300


What is the ratio of Carrots to Broccoli in simplest form?

2:3

300

A cookie recipe calls for 2 cups of flour for every 1 cup of sugar. If you want to make 12 batches of cookies, what is your new ratio?

24 flour to 12 sugar

300


Which bottle is the better deal, and what is it's unit price?

The green bottle (24oz) at $0.57.

300

Do the ratios 3:16 and 27:28 form a proportion?

No, they do not form a proportion.

300

Based on the graph how many hours would you need to work in order to make $20?

24 hours 

400


What is the ratio of Tomatoes to all vegetables, in simplest form?

27:102

400

Find the missing value for the ratio below:


3:18 = ____:54

9:54

400

If a person can do 645 deliveries in 43 hours, how many deliveries per hour can they do?

15 deliveries per hour.

400

Complete the proportion:

s/8 = 12/24

s = 4

400

How many miles did the family get after 6 hours of travel? 

360 Miles

500

Shelley has 94 rose bushes in her rose garden. 63 of the bushes are blooming. What is the ratio of the number of bushes that are blooming to the number of bushes not blooming?

63:31

500

Find the missing value for the ratio below:


6:48 = 5:____

5:40

500

Which speed below is the fastest average rate, then what is that rate?

200 miles in 7 hours

250 miles in 9 hours

150 miles in 5.5 hours


200 miles in 7 hours at 28.57 miles per hour.

500

Complete the proportion:

30/24 = 90/r

r = 72

500


How many gallons could you did you use after 7 minutes?

35 gallons.

M
e
n
u