What is the ratio of Pineapples to Oranges?
6:4 or 3:2
Are the ratios 2:1 and 16:10 equivalent?
No
Using unit price, which is the better buy?
Do the ratios below form a proportion?
11/9 and 99/81
Yes, they do form a proportion (x9).
Write a ratio for Flour to Water when Flour is 4 cups.
What is the ratio of Green dots to Yellow dots? List in simplest form.
5:3
Are both ratios equivalent to 7:14?
28:56 21:46
No, 21:46 is not.
$1.12 per pound
Do the ratios below form a proportion?
1/3 and 4/15
No, they do not form a proportion.
What is the cost of 4lbs of apples.
$40.
What is the ratio of Carrots to Broccoli in simplest form?
2:3
A cookie recipe calls for 2 cups of flour for every 1 cup of sugar. If you want to make 12 batches of cookies, what is your new ratio?
24 flour to 12 sugar
Which bottle is the better deal, and what is it's unit price?
The green bottle (24oz) at $0.57.
Do the ratios 3:16 and 27:28 form a proportion?
No, they do not form a proportion.
Based on the graph how many hours would you need to work in order to make $20?
24 hours
What is the ratio of Tomatoes to all vegetables, in simplest form?
27:102
Find the missing value for the ratio below:
3:18 = ____:54
9:54
If a person can do 645 deliveries in 43 hours, how many deliveries per hour can they do?
15 deliveries per hour.
Complete the proportion:
s/8 = 12/24
s = 4
How many miles did the family get after 6 hours of travel?
360 Miles
Shelley has 94 rose bushes in her rose garden. 63 of the bushes are blooming. What is the ratio of the number of bushes that are blooming to the number of bushes not blooming?
63:31
Find the missing value for the ratio below:
6:48 = 5:____
5:40
Which speed below is the fastest average rate, then what is that rate?
200 miles in 7 hours
250 miles in 9 hours
150 miles in 5.5 hours
200 miles in 7 hours at 28.57 miles per hour.
Complete the proportion:
30/24 = 90/r
r = 72
How many gallons could you did you use after 7 minutes?
35 gallons.