Ratios
Unit Rate
Proportional or Not?
Solving Proportions
Word Problems
100

Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways.

6/8, 6 to 8, 6:8

100

If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate?

What is 25 miles per hour

100

2/3 and 4/6

Yes, proportional, 2 x 6 = 12, 3 x 4 = 12

100
Solve for x. x/6 = 6/9
What is 4
100
Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
What is $20
200
Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways.
10:6, 10/6, 10 to 6
200

Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?  How much cheaper is this deal?

8 shirts for $24.  It is $1 less per shirt.

200

Are 1/6 and 2/7 proportional?

Not Proportional, 1 x 7 = 7 and 2 x 6 = 12

200
Solve for x. x/2 = 9/6
What is 3
200

Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?

What is 15 points

300

There are 52 hamburgers and 65 hotdogs at the picnic.  Write this as a simplified ratio of hamburgers to hotdogs.

4 to 5, 4:5, or 4/5

300

If 13 bags of Hot Cheetos cost $7.67, then what is the cost per bag?

$0.59

300

Are 6/8 and 9/12 proportional?

Yes proportional, 6 x 12 = 72, and 9 x 8 = 72

300

Solve for x. x/6 = 3.5/10.5

What is 2

300

Henry reads 8 pages in 6 minutes, then how long will it take him to read 26 pages?

What is 19.5 minutes

400

The football team has 68 offensive players and 76 defensive players.  Write a simplified ratio to express the number of defensive players to the total number of players on the team.

19 to 36, 19:36, 19/36

400

Angela was able to make 12.5  necklaces in 3 1/8 hours.  How many minutes does it take her to make one necklace?

15 minutes per necklace

400

1/3 : 1/5  and 5/6 : 1/2

Yes proportional

400

Solve for x. 6 : 10 =  1.5 : x

What is 6

400

The ratio of boys to girls in the 7th grade is 7:9.  If there are a total of 384 students in the 7th grade, how many boys and girls are are there?

168 boys & 216 girls

500

The Pegasus team has 63 girls and 72 boys.  Write a simplifed ratio to express the number of boys to girls.

8 to 7, 8:7, 8/7

500

Costco sells gatorade in packages of 36 for $46.44.  Sam's Club sells a 40 pack for $52.80.  Which store has the better deal, and how much cheaper is each individual gatorade?

Costco is cheaper by $0.03 per gatorade.

500

1/3 : 1/8 and 16 : 6

Yes, Proportional

500

Solve for x. 5.75 : 2.5 = 27.6 : x 

What is 12.5

500

Ms. Akins grades 120 tests in 2.5 hours.  How many minutes does it take him to grade 36 tests

What is 45 min.

M
e
n
u