Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways.
6/8, 6 to 8, 6:8
If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate?
What is 25 miles per hour
2/3 and 4/6
Yes, proportional, 2 x 6 = 12, 3 x 4 = 12
Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts? How much cheaper is this deal?
8 shirts for $24. It is $1 less per shirt.
Are 1/6 and 2/7 proportional?
Not Proportional, 1 x 7 = 7 and 2 x 6 = 12
Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
What is 15 points
There are 52 hamburgers and 65 hotdogs at the picnic. Write this as a simplified ratio of hamburgers to hotdogs.
4 to 5, 4:5, or 4/5
If 13 bags of Hot Cheetos cost $7.67, then what is the cost per bag?
$0.59
Are 6/8 and 9/12 proportional?
Yes proportional, 6 x 12 = 72, and 9 x 8 = 72
Solve for x. x/6 = 3.5/10.5
What is 2
Henry reads 8 pages in 6 minutes, then how long will it take him to read 26 pages?
What is 19.5 minutes
The football team has 68 offensive players and 76 defensive players. Write a simplified ratio to express the number of defensive players to the total number of players on the team.
19 to 36, 19:36, 19/36
Angela was able to make 12.5 necklaces in 3 1/8 hours. How many minutes does it take her to make one necklace?
15 minutes per necklace
1/3 : 1/5 and 5/6 : 1/2
Yes proportional
Solve for x. 6 : 10 = 1.5 : x
What is 6
The ratio of boys to girls in the 7th grade is 7:9. If there are a total of 384 students in the 7th grade, how many boys and girls are are there?
168 boys & 216 girls
The Pegasus team has 63 girls and 72 boys. Write a simplifed ratio to express the number of boys to girls.
8 to 7, 8:7, 8/7
Costco sells gatorade in packages of 36 for $46.44. Sam's Club sells a 40 pack for $52.80. Which store has the better deal, and how much cheaper is each individual gatorade?
Costco is cheaper by $0.03 per gatorade.
1/3 : 1/8 and 16 : 6
Yes, Proportional
Solve for x. 5.75 : 2.5 = 27.6 : x
What is 12.5
Ms. Akins grades 120 tests in 2.5 hours. How many minutes does it take him to grade 36 tests
What is 45 min.