Ratios
Unit Rate
Proportional or Not?
Solving Proportions
Word Problems
100

Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways. (Simplified)

3/4, 3 to 4, 3:4

100

What is a unit rate?

What is a comparison of two different quantities that describes how many out of 1.

100

2/3 and 4/6

Yes, proportional, 2 x 6 = 12, 3 x 4 = 12

100

Solve for x. x/6 = 6/9

What is 4

100

Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?

What is $20

200

Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways. (Simplified)

5:3, 5/3, 5 to 3

200

If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?

What is 40 words per minute

200

Are 6/40 and 112/440 proportional?

Not proportional,  6 x 440 = 2,640, 40 x 112= 4,480

200

Solve for x. 3/8 = 15/x


What is 40.

200

Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?

What is 15 points

300

What are the 3 ways we write a ratio.

As a fraction, with a colon, and with the word "to"

300

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?

What is $0.35

300

Are 6/8 and 72/96  proportional?

Yes proportional  6 x 96=576, 8 x 72 = 576

300

Solve for x.  6/10 = 18/x

What is 30

300

If Henry reads 8 pages in 6 minutes and Julie reads 4 pages in 2 minutes, how many minutes would it take for each of them to read 20 pages?

What is 15 minutes for Henry and 10 minutes for Julie.

400

A comparison between two numbers is called a______

ratio

400

Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?

What is 25 miles per hour?

400

View the image... Is it proportional or not? Why?

Yes, because the values change at a consistent rate.

400

Solve for x. 15/x = 135/225.

What is 25.

400

If Julia texts 60 words in 4 minutes, then how long would it take her to text 24 words? 

What is 1.6 minutes... Or 1 min and 36 seconds.

500

What are the 2 ways to write an equivalent ratio? A Adding B Subtracting C Multiplying D Dividing

What is C, D Multiplying and Dividing

500

Which is the better deal $20 for 6 t-shirts or $27 for 8 t-shirts

What is $20 for 6 t-shirts (rate of $3.33 per shirt)

500


One team runs 21 laps for every 12 free-throws missed during a game; Another team runs 35 laps for every 20 free-throws missed during a game. Is the amount that the teams run proportional to the other?

Yes, both teams will run 7 laps for every 4 free-throws that they miss during games. 

500
Use a proportion to find the missing side length of these two similar triangles...

What is 32 feet.

500

If Ms. Curtis students study 25 hours for every 2 tests. How many tests will they be studying for if they study for 100 hours?

What is 8 tests.

M
e
n
u