Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways. (Simplified)
3/4, 3 to 4, 3:4
What is a unit rate?
What is a comparison of two different quantities that describes how many out of 1.
2/3 and 4/6
Yes, proportional, 2 x 6 = 12, 3 x 4 = 12
Solve for x. x/6 = 6/9
What is 4
Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
What is $20
Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways. (Simplified)
5:3, 5/3, 5 to 3
If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
What is 40 words per minute
Are 6/40 and 112/440 proportional?
Not proportional, 6 x 440 = 2,640, 40 x 112= 4,480
Solve for x. 3/8 = 15/x
What is 40.
Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
What is 15 points
What are the 3 ways we write a ratio.
As a fraction, with a colon, and with the word "to"
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
What is $0.35
Are 6/8 and 72/96 proportional?
Yes proportional 6 x 96=576, 8 x 72 = 576
Solve for x. 6/10 = 18/x
What is 30
If Henry reads 8 pages in 6 minutes and Julie reads 4 pages in 2 minutes, how many minutes would it take for each of them to read 20 pages?
What is 15 minutes for Henry and 10 minutes for Julie.
A comparison between two numbers is called a______
ratio
Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
What is 25 miles per hour?
View the image... Is it proportional or not? Why?
Yes, because the values change at a consistent rate.
Solve for x. 15/x = 135/225.
What is 25.
If Julia texts 60 words in 4 minutes, then how long would it take her to text 24 words?
What is 1.6 minutes... Or 1 min and 36 seconds.
What are the 2 ways to write an equivalent ratio? A Adding B Subtracting C Multiplying D Dividing
What is C, D Multiplying and Dividing
Which is the better deal $20 for 6 t-shirts or $27 for 8 t-shirts
What is $20 for 6 t-shirts (rate of $3.33 per shirt)
One team runs 21 laps for every 12 free-throws missed during a game; Another team runs 35 laps for every 20 free-throws missed during a game. Is the amount that the teams run proportional to the other?
Yes, both teams will run 7 laps for every 4 free-throws that they miss during games.
What is 32 feet.
If Ms. Curtis students study 25 hours for every 2 tests. How many tests will they be studying for if they study for 100 hours?
What is 8 tests.