Ratios
Unit Rate
Proportional or Not?
Constant of Proportionality
Word Problems

100

Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 different ways.

Escriba de 6 niñas a 8 niños como una razón de 3 maneras diferentes.

6/8, 6 to 8, 6:8

100

If Jose drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?

Si José conduce 50 millas en 2 horas, ¿cuál es su tasa (velocidad por hora)?

25 miles per hour

25 millas por hora

100

2/3 and 4/6

Yes, proportional, 2 x 6 = 12, 3 x 4 = 12

100

What is the formula for finding k?

¿Cuál es la fórmula para encontrar k?

k = y/x

100

Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?

Anna gana $ 12 en 3 horas. ¿Cuánto gana en 5 horas?

$20

200

Write 10 limes to 6 lemons as a ratio 3 different ways.

Escribe 10 limas a 6 limones como una proporción de 3 formas diferentes.

10:6, 10/6, 10 to 6

200

If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?

Si James escribe 120 palabras por 3 minutos, ¿cuál es su tasa de escritura?

40 words per minute

40 palabras por minuto

200

Are 1/6 and 2/7 proportional?

¿Son proporcionales 1/6 y 2/7?

Not Proportional, 1 x 7 = 7 and 2 x 6 = 12

200

Do the following two points have a constant of proportionality?

¿Los siguientes puntos tienen una constante de proporcionalidad?

(1,2) and (3,4)

no COP / no k

200

Raymond gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?

Raymond obtiene 10 puntos en 4 juegos. ¿Cuántos obtiene en 6 juegos?

15 points

300

What are the 3 ways we write a ratio?

¿Cuáles son las 3 formas en que escribimos una razón?

As a fraction, with a colon, and with the word "to"

x/y, x:y, x to y

Como fracción, con dos puntos y con la palabra "to"

300

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 bag of Hot Cheetos cost?

Si 10 bolsas de Hot Cheetos cuestan $ 3.50, ¿cuánto cuesta 1 bolsa de Hot Cheetos?

$0.35

300

Are 6/8 and 9/12 proportional?

Yes proportional, 6 x 12 = 72, and 9 x 8 = 72

300

Does the table on the left have a constant of proportionality?

¿La tabla de la izquierda tiene una constante de proporcionalidad?

yes, k=1

300

If Henry reads 8 pages in 6 minutes, how many minutes will it take him to read 4 pages?

Si Henry lee 8 páginas en 6 minutos, ¿cuántos minutos le llevará leer 4 páginas?

3 minutes

400

A comparison between two numbers is called a ______.

¿Cómo se llama una comparación entre dos números?

ratio

proporción

400

Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?

¿Cuál es la mejor oferta $ 20 por 5 camisetas o $ 24 por 8 camisetas?

$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

$ 24 por 8 camisetas (tarifa de $ 3 por camiseta)

400

Are 5/10 and 4/8 proportional?

Yes proportional, 5 x 8 = 40, 10 x 4 = 40

400

What is the equation of a line?

¿Cuál es la ecuación de una línea?

y = kx

400

If Julia texts 60 words in 4 minutes, how many minutes will it take her to text 45 words?

Si Julia envía un mensaje de texto de 60 palabras en 4 minutos, ¿cuántos minutos le tomará enviar 45 palabras?

3 minutes

500

What are the 2 ways to write an equivalent ratio?

A Adding

B Subtracting

C Multiplying

D Dividing

¿Cuáles son las 2 formas de escribir una razón equivalente?

Multiplying and Dividing

500

What is a unit rate?

¿Qué es una tasa unitaria?

a ratio where the denominator is a 1

una relación donde el denominador es un 1

500

12/20 and 3/10

Not proportional, 12 x 10 = 120, 20 x 3 = 60

500

If a table has a constant of proportionality of 3, what is the equation of the line?

Si una tabla tiene una constante de proporcionalidad de 3, ¿cuál es la ecuación de la línea?

y = kx

500

Ms. Curtis studies 25 hours for 2 tests. If she studied 100 hours, how many tests did she study for?

La Sra. Curtis estudia 25 horas para 2 pruebas. Si estudió 100 horas, ¿para cuántas pruebas estudió?

8 tests

8 pruebas