Ratios
Equivalent Ratios
Unit Rate
Solving Rate Problems
Converting
100

Write the ratio of 5 cats to 4 dogs in 3 ways. 

5/4, 5:4, 5 to 4

100

For every 4 hot dogs, 5 sodas are sold. What is 1 equivalent ratio?

8:10, refer to teacher

100

There are 81 pencils in 9 pencil cases. What is the unit rate for how many pencils are in 1 case?

9 pencils for 1 pencil case.

100

You can buy 8 shirts for $40. How much would 4 shirts cost at the same rate?

$20 for 4 shirts. 

100

2 meters -> ___ decimeters

20 decimeters

200

Write 11 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways.

11:6, 11/6, 11 to 6

200

6:9, give 2 equivalent ratios

2:3, 12:18, refer to teacher 


200

A factory packs 996 cards into 12 boxes. How many cards fit in 1 box?

83 cards per 1 box.

200

A store sells 3 bottles of perfume for $27.00 How much would 9 bottles be at the same rate?

$81.00 for 9 bottles. 

200

A basketball court is 28 yards long. How many feet long is the court?

84 feet


300

There are 10 girls and 12 boys. What is the ratio of boys to total students?

12/22, 12:22, 12 to 22

300

There are 3 pineapples and 5 bananas. What are 3 equivalent ratios?

6:10... refer to teacher 

300

To buy 5 cookies it is $18.40. Find the unit rate for 1 cookie. 

$3.68 for 1 cookie.

300

A family spends $48.24 for 12 gallons of fuel. How much will 4 gallons cost?

$16.08 for 4 gallons

300

2 cups -> _______ ounces

16 ounces

400

There are 3 circles, 4 squares, 8 triangles. What is the ratio of squares to circles?

4/3, 4:3, 4 to 3

400

divide to find 2 equivalent ratios for 16:8

2:1, 8:4

400

It costs $31.64 for 7 coffees. Find the unit rate for 1 coffee?

$4.52 for 1 coffee.

400

A factory packs 996 cards into 12 boxes. How many cards will be in 36 boxes at the same rate?

2,988 cards in 36 boxes.

400

354 meter(m) → ________ centimeters(cm)

35400cm

500

There are 3 circles, 4 squares, 8 triangles. What is the ratio of triangles to total shapes?

8/15, 8:15, 8 to 15

500

Write 3 equivalent ratios.

15:5

3:1, 30:10, 45:15

500

Sam gets paid $796.48 in 8 months. How much does she make in 1 month. 

She makes $99.56 in one month.

500

A restaurant charges $31.64 for 7 coffees. How much would 12 coffees cost?

$54.24 for 12 coffees.

500

0.2745 kilograms(kg) → _______ grams(g)

274.5 grams

M
e
n
u