Writing Ratios
Unit Rate
Ratios Problem Solving
Percent of a Number
Rate
100

Mr. Levine has 4 blue, 3 grey, 10 black, and 7 red ties. Write the ratio of blue ties to red ties?

What is 4:7?

100
If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
What is 25 miles per hour
100

Megan has a fruit basket with apples and oranges in the ratio of 6:1.  If 24 of Megan's fruits are apples how many oranges does Megan have?

What is 4?

100

What is 20% of 60?

What is 12?

100
Anna earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
What is $20
200

John has a collection of toy cars. He has 2 red cars, 4 blue cars, 4 black cars, and 6 yellow cars.  What is the ratio of red cars to yellow cars?

What is 2:6?

What is 1:3?

200
If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
What is 40 words per minute
200

The ratio of girls to boys in marching band is 5:4. There were 32 boys. How many girls were there in the band?

What is 40?

200

15 is what percent of 75?

What is 20%?

200
Ramon gets 10 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
What is 15 points
300

Robyn’s class has 22 students. Nine of the students in the class are girls. Write the ratio of boys to girls in Robyn’s class?




What is 13:9?


300
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
What is $0.35
300

Jack and Tim share a reward of $60 in a ratio of 4:6. How much of the total reward does Jack get?

What is $24?

300

A student earned a grade of 65% on a math test that had 40 problems. How many problems on this test did the student answer correctly?

What is 26?

300
Henry reads 8 pages in 6 minutes, then he reads 4 pages in how many minutes?
What is 3 minutes
400

Troy has 3 black, 5 blue, 2 red, and 8 white toy cars. Write the ratio of white toy cars to all the toy cars?

What is 8:18?

What is 4:9?

400
Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
400

A bag contains 20 marbles, some green and some pink. The ratio of green marbles to pink ones is 1:4 How many green marbles are there?

What is 4?

400

There are 32 students in a class. Twenty four of those students are boys. What percent of the class are girls?

What is 75%?

400
Julia texts 60 words in 4 minutes, then she texts 45 words in how many minutes?
What is 3 minutes
500

A snack mixture contains 5 walnuts, 4 hazelnuts, and 10 peanuts. What is the ratio of the number of walnuts, hazelnuts, and peanuts to the number of peanuts?

What is 19:10

500

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?

What is $6.99 for 90 fl. oz?

500

The ratio of girls to boys in a dancing club was 2:4. There were 14 girls. How many total members were there in the club?

What is 32?

500

A basketball team played 75 games and won 45 of them. What percent of the games did they lose?



What is 40%?

500
Ms. Curtis students 25 hours for 2 tests, and studies 100 hours for how many tests?
What is 8 tests.
Click to zoom
M
e
n
u