Ratios
Unit Rate
Table Ratios
Scaling Ratios
Word Problems
100
Of the 400 students surveyed, 139 packed lunch and 261 bought lunch from the school cafeteria. What is the ratio of packed to bought lunches. Is this part to part or part to whole?
139 to 261 P to P
100
If Ms. Gindt drives 150 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
What is 75 miles per hour
100
In a basket, 3 out of every 4 eggs are cracked. How many eggs are cracked if there are a total of 28 eggs in the basket?
What is 21 eggs.
100
Fred paid $2.18 for 1/2 pound of trail mix. How much would he pay for 1 1/4 pounds of trail mix?
What is $5.45
100
Anna earns $45 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
What is $75
200
There are 425 students at the school 120 of them are girls. What is the ratio of boys to total students.
305:425
200
If Adam types 120 words per 6 minutes, what is his rate of typing?
What is 20 words per minute
200
An employer can interview 3 people every hour. How long will it take her to interview 9 people?
What is 3 hours.
200
Miguel bought 4 rolls for $6. How much would he pay for 18 rolls?
What is $27.
200
Genisis gets 28 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
What is 42 points
300
A banquet hall is preparing for a wedding with 312 guests. If one table will seat 8 guests, how many tables will they need for the wedding?
39 tables
300
If 2 bags of Takis cost $4.50, then how much does 1 cost?
What is $2.25
300
Of the 40 boys surveyed, 24 like to play soccer. Of the 65 girls surveyed, 26 like to play soccer. Which is greater: the ratio of boys who like to play soccer to the total number of boys surveyed or the ratio of girls who like to play soccer to the total number of girls surveyed?
What is the ratio of boys who like to play soccer.
300
Helen ran 28 kilometers in 77 minutes. She ran at the same speed the entire time. How many kilometers did she run after 11 minutes?
What is 4 Kilometers
300
Donny reads 20 pages in 5 minutes, then he reads 42 pages in how many minutes?
What is 14 minutes
400
About how far can Bryce travel in 7 hours if he can bike an average of 43 kilometers per hour?
301 miles
400
Which is the better deal $25 for 5 t-shirts or $32 for 8 t-shirts
What is $32 for 8 t-shirts(rate of $4 per shirt)
400
Of the 12 petunias Maria planted, 8 bloomed. Of the 9 marigolds Maria planted, 6 bloomed. Which is greater: the ratio of petunias that bloomed to the total number of petunias planted or the ratio of marigolds that bloomed to the total number of marigolds planted?
They are equivalent ratios.
400
If 3 pounds of chocolate is $3.75, how much is 1 pound?
$1.25
400
Carlos texts 120 words in 4 minutes, then he texts words 240 words in how many minutes?
What is 8 minutes
500
Pets R Us claims in their advertisement that they have the best price in town for ChowChow dog food. They sell 20-pound bags for $18.95. Stuff4Pets also claims to have the best price in town for ChowChow dog food. They are selling 30-pound bags for $28.95. Which store has a valid claim?
The 20 pound bag
500
Ms. Maracigan drives 70 miles every hour. How far will she drive in 4.5 hours
310 miles
500
Of the 70 sixth grade students surveyed, 49 plan to attend the spring dance. Of the 60 seventh grade students surveyed, 54 plan to attend the spring dance. Which is greater: the ratio of sixth grade students who plan to attend the spring dance to the total number of sixth grade students surveyed or the ratio of seventh grade students who plan to attend the spring dance to the total number of seventh grade students surveyed?
The ratio of 7th grade students.
500
Mrs. Friezen wanted to buy some peanut butter pretzels. She saw that they were on sale ½ pound for $2.00. If she spent $5, how many pounds of pretzels did she get?
1 1/4 pounds
500
Ms. Curtis students 25 hours for 5 tests, and studies 100 hours for how many tests?
What is 20 tests.
M
e
n
u