Ratios
Unit Rate
LCM
GCF
Fractions
100
Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways.
6/8, 6 to 8, 6:8
100
If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
What is 25 miles per hour
100
LCM of 12 and 10
60
100
GCF of 12, 18
6
100
3/4 Divided by 5/6
9/10
200
Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in 3 ways.
10:6, 10/6, 10 to 6
200
If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
What is 40 words per minute
200
LCM of 24 and 20
120
200
48, 72
24
200
5/6*3/10
1/4
300
What are the 3 ways we write a ratio.
As a fraction, with a colon, and with the word "to"
300
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
What is $0.35
300
LCM of 20 and 15
60
300
GCF of 75 and 56
1
300
1 8/9 * 6 3/4
12 3/4
400
A comparison between two numbers is called a______
ratio
400
Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
400
LCM of 21 and 16
336
400
GCF of 40 and 80
40
400
8 2/5 Divided by 4 1/4
1 83/85
500
What are the 2 ways to write an equivalent ratio? A Adding B Subtracting C Multiplying D Dividing
What is C, D Multiplying and Dividing
500
What is a unit rate?
a ratio where the bottom number is a 1
500
LCM of 12 and 8
24
500
GCF of 99 and 84
3
500
9 3/4 * 1 1/4
12 3/16
Continue
ESC
Reveal Correct Response
Spacebar
M
e
n
u
Team 1
0
+
-
Ratios, Unit Rate, and Proportions
No teams
1 team
2 teams
3 teams
4 teams
5 teams
6 teams
7 teams
8 teams
9 teams
10 teams
Custom
Press
F11
Select menu option
View > Enter Fullscreen
for full-screen mode
Edit
•
Print
•
Download
•
Embed
•
Share
JeopardyLabs