Students were surveyed about their pets. Below are the results. What is the ratio of dogs to other pets?
Dogs: 15
Cats: 12
Birds: 2
15:14
On a bike you travel twenty miles in four hours. What is the unit rate of miles per hour?
5 mi/hr
Killiana paid $12.50 for 10 drinks. How much could she expect to pay for 30 drinks?
$37.50
Change 12% to a decimal.
0.12
The ratio of boys to girls in this class is 10:15. What is the simplified ratio of girls to total?
10:15 = 2:3
A plane can travel 50 miles in 1/2 an hour. At this rate, how many hours will it take the plane to travel 400 miles?
4 hours
25% of the class brought water bottles to school. If there were 28 students, how many brought water bottles to school?
7 students
Change 0.23 to a percent.
23%.
Name an equivalent ratio for 1:4
Examples: 2:8, 3:12, 4:16
Bob runs 4 laps around a track in 12 minutes. How many minutes per lap is that?
3 minutes per lap
Joe's family has completed 60% of a trip. If the trip is 50 miles, how far have they traveled?
30 miles
Change 0.3 to a fraction and a percent.
3/10 and 30% or 30/100 and 30%
A special cereal mixture contains rice, wheat and corn in the ratio of 2:3:5. If a bag of the mixture contains 4 pounds of rice, how much corn does it contain?
10
MJ did 105 math problems in a week. What was his unit rate per day if he did the same number of problems each day?
105/7 = 15
When the 6th grade was surveyed, it was reported that 60% of the students spent at least 1 hour on homework. If there are 320 students, how many students spend over an hour on homework?
192 students
Savannah completed 12 out of 20 problems she had for homework. What percentage does she still need complete?
40% (she has already completed 60%)