Ratios/Proportions pt 1
Ratios/Proportions pt 2
Fractions, Decimals, % pt 1
Fractions, Decimals, % pt 2
Fractions, Decimals, % pt 3
100

Find n:

64/r=8/10

n=80

100

You can fit 21 towels on 3 shelves in a closet. How many towels can you fit on 1 shelf?

7 towels

100

Ariel takes a quiz in his math class. He gets 23/25 on the quiz. What is his grade as a percent? 

92%

100

Write .32 as a fraction in simplest form. 

8/25

100

Convert .43 to a percent. 

43%

200

The ratios of boys to girls in the 8th grade is 5 to 4. There are 16 girls in the 8th grade. How many boys are there?

20 boys 

200

Solve for m and check your work: 

36/72=m/16

m=8

200

Write 44% as a fraction in simplest form.

11/25

200

Write 

5/8

as a decimal. 

.625

200

Write 2.5 as an improper fraction in simplest form. 

5/2

300

If 6 erasers cost $2.40, how much does 1 eraser cost?


40 cents per eraser

300

Is 

3/12=7/28

Explain your answer using 2 methods.

Yes, they are equal. 

Methods that are ideal (Cross multiplication, Simplifying)

300

Convert the following percentages to a decimal:

a) 38%

b) 12.5%

c) .09%


a) .38

b) .125

c) .0009

300

Convert the following decimals to a percent:

a) .9

b) .0032

c) 207.1

a) 90%

b) .32%

c) 20710%

300

Write 408% as a mixed number in simplest form. 

4 2/25

400

Apples from the market are bought at a price of 4 for $2.72. Find the unit rate, and use it to figure out how much 2 apples would cost.

The unit rate is $.68 per apple; 2 apples would cost $1.36.

400

Solve for p:

p/2.4=7.2/.8

m=21.6

400

There are 40 people in a movie theater. 21 of them are younger than thirteen years old while the rest are older than thirteen years old. 

Find the percent of people who older than thirteen years old. 

47.5%

400

Order the set from least to greatest.

  

.07, 49%, 6/25

.07, 6/25, 49%

 

400

Write 1.5% as a fraction in simplest form using only whole numbers.

3/200

500

Nathaniel delivers 3 pizzas in 15 minutes. At this rate, how many pizzas can he deliver in one and a half hours?

18 pizzas

500

If The Flash travels 49,700 miles in 60 minutes. How far would it travel in 1.5 hours? 

74,550 miles

500

Rabbi Shimon ben Shetach lived over 2000 years ago and was well known for his honesty. 

He had once bought a donkey for $200. Rabbi Shimon discovered that the donkey had a precious jewel around its neck worth $1,800. Realizing that the seller had no intention of selling the jewel with the donkey, Rabbi Shimon had his students return the jewel to the original owner of the donkey.

Compared to the donkey’s original value (without the jewel), how much more is the donkey with the jewel worth? Write your answer as a decimal and a percent.

                                   


    

10.00, or 

1000%

500

Of the 150 boys in a middle school, 96 play soccer. 

What percent of the boys play soccer? 

What percent do not play soccer? 

64% play soccer, 36% do not play soccer.

500

Write .35% as a fraction in simplest form using only whole numbers.

7/2000

600

FINAL JEOPARDY 

What is 

.01(115%)(frac{1}{10})

Remember, when numbers are in parenthesis next to each other, this means they are being multiplied. 

 

.00115

M
e
n
u