Ratio
Unit rate
Rate
Unit pricing
Mystery
100
What are the 3 ways to write a ratio?
what is Colon, Fraction, word to
100

George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?

What is 7 pages per minute
100

5 buckets of sand are mixed with 4 buckets of gravel to make cement. What is the number of buckets of gravel needed for 45 buckets of sand.

What is 36
100

Which detergent has the better price: $1.99 for 32 fl oz or $2.49 for 50 fl oz

What is $2.49 for 50 fl oz
100

If your answer doesn't look like it could be possible, Mrs. Calvi says that's a R__ F___?

Red Flag

200
What is the definition of a ratio?(Must be close or exact) 

What is... a ratio is a relationship between two numbers. It tells how many times each # is shown.

200

The science materials cost $65.70. If 9 students did  the experiment, what was the unit cost per student?

What is $7.30
200

Quincee can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take her to walk 4 miles.

What is 80 min
200

Which popcorn has the better price: $1.69 for 15 oz or $2.99 for 30 oz

What is $2.99 for 30 oz
200

When adding and subtracting decimals, you have to be sure to do what with the decimals?

Line up the decimals.

300

Simon has 2 cats, 2 mice, 3 cats at home and 13 at his uncles house and 3 snakes. Write the ratio of snakes to all cats.

 What is 3 to 18
300

The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?

What is $13.99 per toy
300

Camren used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. What is the ratio of black tiles to white tiles.

What is 1:2 or 6:12
300

Which bucket of apples has the better price:$1.89 for 3lb or $2.49 for 5 lb

What is $2.49 of 5lb
300

How do you know where to put a decimal point in a product?

Count scoops

400

There are 40 rabbits in a cage. The ratio of white rabbits to grey rabbits is 3:7. How many white rabbits are in the cage?

 What is 12 white rabbits

400

Walmart can make mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?

 What is 500 per hour
400

30 buses can carry 1500 people. What is the number of people that can be carried by 5 buses.

What is 250 people
400

Which box of water has the better price:$1.25 for 4 or $5.69 for 25

What is $5.69 for 25
400

When dividing decimals, how do you get rid of the decimal in the divisor?

Count how many scoops it takes to get to the end of the number and then count that many scoops in the dividend

500

There are 75 mice in a cage. The ratio of pink mice to black mice is 2:3. How many black mice are in the cage?

What is 45 mice
500

Jasmine earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?

What is $7.50 per hour
500

Ms.Foster's Fresh Eggs transports its eggs in crates. It takes 2 trucks to carry 80 crates. What is the number of crates that 8 trucks can carry.

What is 320 crates 
500

Which box of juice has the better price: $2.15 for 48 fl oz or $2.89 for 64 fl oz

What is $2.15 for 48 fl oz
500

What does Mrs. Calvi say the reason is many students get problems wrong?

They don't read the problem carefully!

M
e
n
u