George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?
5 buckets of sand are mixed with 4 buckets of gravel to make cement. What is the number of buckets of gravel needed for 45 buckets of sand.
Which detergent has the better price: $1.99 for 32 fl oz or $2.49 for 50 fl oz
If your answer doesn't look like it could be possible, Mrs. Calvi says that's a R__ F___?
Red Flag
What is... a ratio is a relationship between two numbers. It tells how many times each # is shown.
The science materials cost $65.70. If 9 students did the experiment, what was the unit cost per student?
Quincee can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take her to walk 4 miles.
Which popcorn has the better price: $1.69 for 15 oz or $2.99 for 30 oz
When adding and subtracting decimals, you have to be sure to do what with the decimals?
Line up the decimals.
Simon has 2 cats, 2 mice, 3 cats at home and 13 at his uncles house and 3 snakes. Write the ratio of snakes to all cats.
The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?
Camren used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. What is the ratio of black tiles to white tiles.
Which bucket of apples has the better price:$1.89 for 3lb or $2.49 for 5 lb
How do you know where to put a decimal point in a product?
Count scoops
There are 40 rabbits in a cage. The ratio of white rabbits to grey rabbits is 3:7. How many white rabbits are in the cage?
What is 12 white rabbits
Walmart can make mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?
30 buses can carry 1500 people. What is the number of people that can be carried by 5 buses.
Which box of water has the better price:$1.25 for 4 or $5.69 for 25
When dividing decimals, how do you get rid of the decimal in the divisor?
Count how many scoops it takes to get to the end of the number and then count that many scoops in the dividend
There are 75 mice in a cage. The ratio of pink mice to black mice is 2:3. How many black mice are in the cage?
Jasmine earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?
Ms.Foster's Fresh Eggs transports its eggs in crates. It takes 2 trucks to carry 80 crates. What is the number of crates that 8 trucks can carry.
Which box of juice has the better price: $2.15 for 48 fl oz or $2.89 for 64 fl oz
What does Mrs. Calvi say the reason is many students get problems wrong?
They don't read the problem carefully!