At the supermarket
At the party
At the park
In the classroom
At the restaurant
100

How much is a liter of milk?

It´s about ____

100

How many people are coming to the party?

There are 5 people coming

100

How many trees are in this park?

There are a lot of trees

100

How many students are in this class?

there are 15 students

100

How many tables are in the restaurant?

There are seven tables

200

How many apples do you need for a pie? 

You need about __ apples.

200

How much soda do we need for 10 guests?

We need about 5 liters.


200

How much water is in the fountain?

There is a lot

200

 How much chalk is left in the box?

There are around 19 chalk in the box

200

How much does a pizza cost?

It cost $15 dollars

300

How much does a loaf of bread cost?

It's around $2.000

300

How many balloons should we buy?

We should buy ___ ballons

300

How many dogs are playing in the park?

There are four dogs

300

How many books are on the shelf?

There are ___ books

300

How many people are at table 5?

There are __ people

400

How many eggs are in a dozen?

There are 12 eggs.

400

How much cake do we need for 15 people?

We need 2 cakes

400

How much ice cream is in the truck?

There are 8 ice creams

400

How much time is left in the class?

There are __ minutes left

400

How much juice is in the glass?

there are 400 mililiters

500

How much does a kilogram of rice cost?

It's about $____

500

How many chairs do we need for the party?

We need 15 chairs.

500

 How many people are jogging in the park?

There are around 30 people jogging

500

How many pencils does the teacher have?

The teacher has ___ pencils

500

How many plates does the waiter carry? 

 He carries 3 plates

M
e
n
u