Add It Up!
Take Away!
Multiply It!
Word Problems
Random
100

Add: 

38+97

135


100

Subtract:

33-19

14

100

Multiply:

3x9

27

100

A single rose costs $3. A bunch of roses costs 4 times as many as a single rose. How much does a bunch of roses cost?

A bunch of roses costs $12. 

100

Add:

85 + 97

182

200

Add: 

179+ 86

265

200

Subtract:

72-46

26

200

Multiply: 

4x8

32

200

Elijah ate 36 blueberries, he ate 4 times as many blueberries as Katelyn. How many blueberries did Katelyn eat?

Katelyn ate 9 blueberries

200

Subtract:

725- 439

286

300

Add:

893+ 467

1,360

300

Subtract:

314-179

135

300

Multiply:

12x6

72

300

There is a Chihuahua name Chico, he measures 13 inches long. There is a German Shepherd that is 19 times as long as he is. How many inches long is the German Shepherd?

The German Shepherd is 247 inches long.

300

Multiply:

18x12

216

400

Add:

924+687

1,611

400

Subtract:

1,431- 899

532

400

Multiply:

11x12

132

400

This month, Jesus saved 6 times as much money as he did last month. If she saved $42 this month, how much did she save last month?


She saved $7 last month. 


400

A hat is on sale for $15. A pair of shoes costs four times as much. A jacket is half as much as the shoes. If Preston buys one hat, two pairs of shoes and one jacket, how much will she spend?

Preston spent $165

500

Add: 6578 + 984

7,562

500

Subtract:

7,362- 5,495

1,867

500

Multiply:

13x 19

247

500

Jack read 5 times as long this week as he did last week. If he read for 110 minutes this week, how long did he read for last week?

He read 22 minutes last week?

500

A family size pizza costs $24 and costs 3 times as much as a small pizza. Julian buys two family size pizzas and 3 small pizzas. How much money does he spend in all?

He spent $72. 

M
e
n
u