Put these from least to greatest:
(a) 5 X 15/100
(b) 5 X 3/10
(c) 5 X 712/1,000
(d) 5 X 32/100
(a), (b), (d), (c)
5.5 + 2.4
7.9
5.78 X 2.3
13.294
14.667 X 48
15 X 50 = 750
What is a noun?
Person, place, thing, or idea.
Make this equation true:
0.036 × _____ = 3.6
100
3.6 - 2.7
.9
4.567 X 3.2
14.6144
456.01 X 104
500 X 100 = 50,000
What are the nouns in this sentence?
I went to the park with my sister name Ellie.
park
sister
Ellie (Proper Noun)
Order the expressions from least to greatest.
A. 18 × ____ 303/1,000
B. 18 × __3/10
C. 18 × ___ 39/100
D. 18 × ___ 37/100
B, A, D, C
555.78 + 24.64
580.42
34.56 X 34.1
1,178.496
34.556 X 123
35 X 100 = 3,500
Rewrite the nouns in their plural forms:
1. I love learning about ancient (city) and all the (person) who lived during this time period.
1. cities
2. people
Fill in the blanks with the factor that makes each equation true. Use the given equation:
24 × 314 = 7,536
a. 240 × ______ = 7,536
b. 2.4 × ______ = 7,536
a. 31.4
b. 3140
572.345 - 234.45
337.895
1.234 X 12.4
15.3016
On the morning of the craft fair, Yuna sells 12 bracelets for $4.50 each. Later, she sells 18 bracelets for $3.75 each. What is Yuna’s total revenue?
12 × 4.50 = 54
18 × 3.75 = 67.5
54 + 67.5 = 121.5
Yuna’s total revenue is $121.50.
Identity which are nouns and which are proper nouns:
I go to Accompsett Middle School. Here at school we learn about all different subjects. My best friend's name is Ava. She is very nice and in all my classes.
Proper nouns - Accompsett Middle School, Ava
Nouns - school, subjects, friend's, classes
Fill in the blanks with the factor that makes each equation true. Use the given equation:
4.3 × 6.04 = 25.972
a. 0.43 × ______ = 25.972
b. 0.43 × ______ = 2.5972
c. 43 × _______ = 25.972
d. 4.3 × _______ = 2.5972
a. 60.4
b. 6.04
c. 0.604
d. 0.604
8,965.13 - 34.56
8,930.57
123.12 X 45.6
5,614.272
Yuna buys 4 boxes of colored beads that cost $13.49 each. She buys 3 boxes of glass beads that cost $12.00 each. She buys 1 package of elastic for $2.50. What is Yuna’s total cost to buy these supplies?
4 × 13.49 = 53.96
3 × 12.00 = 36
53.96 + 36 + 2.50 = 92.46
Yuna’s total cost to buy these supplies is $92.46.
Create a sentence using one plural noun, one common noun, and one proper noun.
Answers will vary...