6.NR.1
6.NR.2
6.RP.3
6.PAR.7
6.GSR.5
100

A snack bag has 3/4 of a pound of trail mix. Each serving is 1/2 pound.
👉 How many servings can you make?

1 1/2

100

Jay buys a notebook for $12.50 and a pen for $3.75.
👉 How much money does he spend?

$16.25

100

There are 4 dogs and 6 cats at the shelter.
👉 What is the simplified ratio of dogs to cats?

2:3

100

A number plus 9 equals 20.
👉 What is the number?

X = 11

100

A rectangle has a base of 8 cm and height of 6 cm.
👉 What is the area?

Answer: 48 square centimeters

200

A ribbon is 5/6 yard long. Each bow needs 1/6 yard.
👉 How many bows can be made?

5 bows

200

A chef pours out 4.36 liters from an 8.9-liter container.
👉 How much is left?

4.54 Liters

200

A recipe uses 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. You have 9 cups of flour.
👉 How much sugar do you need?

6 cups

200

Seven friends split a bill equally and each pays $6.
👉 What was the total bill?

X = 42

200

A right triangle has base 10 in and height 12 in.
👉 What is the area?

60 square inches

300

A rope is 2 1/2 feet long. Each piece must be 5/8 foot.
👉 How many pieces will you get?

4 pieces

300

A box of cereal weighs 3.2 pounds, and each serving is 0.46 pounds.
👉 How much does the amount for one serving weigh?

1.472 pounds

300

There are 24 boys and 36 girls on a field trip.
👉 What percent of the students are boys?

40%

300

You have more than 9 stickers after giving away 4.
👉 Show how many stickers you could have started with.

p−4>9   â‡’    p>13

300

A cube has edges that are 5 m long.
👉 What is the volume?

125 cubic meters

400

You have 7/9 gallon of paint. Each bucket holds 1/6 gallon.
👉 How many buckets can you fill?

4 2/3 buckets

400

Lunch costs $7.45 per meal. You buy lunch for 6 people.
👉 What is the total cost?

$44.70

400

A car travels 150 miles using 6 gallons of gas.
👉 What is the unit rate in miles per gallon?

25 mpg

400

A number divided by 6 equals 8.
👉 What is the number?

n = 48

400

A rectangular prism has a volume of 240 ft³ and a base area of 20 ft².
👉 How tall is it?

12 feet

500

 Kayla walked 1 3/4 miles, which is 7/8 of her goal.
👉 What is her full goal distance? 

2 Miles

500

A rectangle has a perimeter of 28.6 ft. One side is 9.75 ft.
👉 What is the length of the other side?

4.55 ft.

500

A scale drawing uses 1 inch = 5 feet. The length of a room is 40 feet.
👉 How long is it on the drawing?

8 inches

500

You must have at least 25 points to enter a contest.
👉 Write and solve an inequality.

p≥25

500

A cube has edges 7 cm long.
👉 What is the surface area?

294 square centimeters

M
e
n
u