A snack bag has 3/4 of a pound of trail mix. Each serving is 1/2 pound.
👉 How many servings can you make?
1 1/2
Jay buys a notebook for $12.50 and a pen for $3.75.
👉 How much money does he spend?
$16.25
There are 4 dogs and 6 cats at the shelter.
👉 What is the simplified ratio of dogs to cats?
2:3
A number plus 9 equals 20.
👉 What is the number?
X = 11
A rectangle has a base of 8 cm and height of 6 cm.
👉 What is the area?
Answer: 48 square centimeters
A ribbon is 5/6 yard long. Each bow needs 1/6 yard.
👉 How many bows can be made?
5 bows
A chef pours out 4.36 liters from an 8.9-liter container.
👉 How much is left?
4.54 Liters
A recipe uses 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. You have 9 cups of flour.
👉 How much sugar do you need?
6 cups
Seven friends split a bill equally and each pays $6.
👉 What was the total bill?
X = 42
A right triangle has base 10 in and height 12 in.
👉 What is the area?
60 square inches
A rope is 2 1/2 feet long. Each piece must be 5/8 foot.
👉 How many pieces will you get?
4 pieces
A box of cereal weighs 3.2 pounds, and each serving is 0.46 pounds.
👉 How much does the amount for one serving weigh?
1.472 pounds
There are 24 boys and 36 girls on a field trip.
👉 What percent of the students are boys?
40%
You have more than 9 stickers after giving away 4.
👉 Show how many stickers you could have started with.
p−4>9 ⇒ p>13
A cube has edges that are 5 m long.
👉 What is the volume?
125 cubic meters
You have 7/9 gallon of paint. Each bucket holds 1/6 gallon.
👉 How many buckets can you fill?
4 2/3 buckets
Lunch costs $7.45 per meal. You buy lunch for 6 people.
👉 What is the total cost?
$44.70
A car travels 150 miles using 6 gallons of gas.
👉 What is the unit rate in miles per gallon?
25 mpg
A number divided by 6 equals 8.
👉 What is the number?
n = 48
A rectangular prism has a volume of 240 ft³ and a base area of 20 ft².
👉 How tall is it?
12 feet
Kayla walked 1 3/4 miles, which is 7/8 of her goal.
👉 What is her full goal distance?
2 Miles
A rectangle has a perimeter of 28.6 ft. One side is 9.75 ft.
👉 What is the length of the other side?
4.55 ft.
A scale drawing uses 1 inch = 5 feet. The length of a room is 40 feet.
👉 How long is it on the drawing?
8 inches
You must have at least 25 points to enter a contest.
👉 Write and solve an inequality.
p≥25
A cube has edges 7 cm long.
👉 What is the surface area?
294 square centimeters