Simplify 15 to 45
1 to 3
2 lbs of bird seed feeds 12 birds.
3 lbs of bird seed feeds 18 birds.
4 lbs of bird seed feeds 24 birds.
How many birds are fed with 5 lbs of bird seed?
30 birds
What is 10% of 65?
6.5
The wall measures 4 yards. Convert the yards for feet.
12 feet
Mr. Lam is training for a marathon. He ran 25 miles in 250 minutes, how many minutes does it take him to run a mile?
1 mile every 10 minutes
Mrs. Kim is making charms for bracelets. For every 3 hearts, she uses 2 diamonds. If she uses 15 hearts, how many diamonds does she need?
A recipe calls for 3 cups of flour to make 27 dinner rolls. 6 cups of flour makes 54 dinner rolls. How many rolls can be made with 12 cups of flour?
108 dinner rolls
Kenzo colors 20% of the total shapes on his paper. He colors 8 shapes. How many shapes are on his paper?
40 shapes
How many inches are in 15 feet?
180 inches
Mrs. Wong is eating grapes. She eats 30 grapes. This is 60% of the grapes in the bowl. How many grapes were in the bowl to start with?
50 grapes
What is a unit rate?
A unit rate is a ratio in its simplified form, with a denominator of 1.
When replanting a forest, scientists can plant 75 trees in 5 acres, 150 trees on 10 acres, 225 trees on 15 acres. How many trees would they be able to plant on 20 acres?
300 trees
A box of apples holds 16 apples. Lukas at 25% of the apples. How many apples did he eat?
4 apples
Convert 3 lbs into ounces
48 ounces
What percent is is 1/5?
20%
4 cups of flour makes 28 dozen cookies. How many cups of flour are needed to make 35 dozen cookies?
2:8
3:12
5: ?
7:28
What is the missing value?
The value is 5:20
What percent of 40 is 14?
35%
1 pint is equal to 2 cups. You need 6 cups of heavy cream to make ice cream. How many pints of heavy cream do you need?
3 pints
True or False?
Are the unit rates the same?
12 eggs cost 6 dollars.
48 eggs cost 12 dollars.
False- 2:1 is not equivalent to 4:1
You have 9 trapezoids and 3 hexagons. What is the unit rate?
3:1
3 bags of peanuts were sold for 18 dollars.
1. What is the unit rate for peanuts?
2. Which unit rate matches?
jar of jam- 5 for 25$
Sandwich- 2 for 20$
Fruit cup- 8 for 48$
Burger and fries- 2 for 12$
1:6, 1 bag of peanut for 6$.
2. Burger and Fries 2 for 12 dollars.
60% of what number is 18?
30
You decide to do a 3k fun run. How many miles are in a 3k? (hint: k=kilometer; 1 mile=1.5km)
2 miles
What is the name of Mrs. H's daughter?
Kaia