Ratios
Percentages
Unit Rate
Order of Operations
Fractions
100

Jeiron has 14 Starburst and 9 Hershey's in his bag. What is the ratio of Hershey's to Starburst?

9:14

100
Whats .23 as a percent?

23 %

100

Anthony ran 5 miles in 15 minutes. How long did it take for him to run each mile?

It takes Anthony 3 minutes to run 1 mile
100

100  รท 10

10
100

2/8 +3/8

5/8

200

Simplify the ratio 7:49

1:7

200

Convert 60% to a decimal

.60

200

Zion is driving to visit his family. It takes him 5 hours to travel 260 miles. How fast was Zion driving per hour?

52 miles per hour

200

2 x 48

96
200

Change 44/8 to a mixed number 

5 4/8

300

For our party Isany brought 3 bags of Doritos to share with the class. Eli brought 5 bags of Lays. Whats the ratio of Doritios to all chips?

3:8

300

Cecilia's teacher gave her a science test with 25 questions on it. She scored 80% on the test. How many questions did she answer incorrectly.

20%

300

     Yousuf loves to read. He reads 90 pages in a half hour. How many pages does he read per minute?

30 pages per minute

300

23 x 76

96

300

1/8 x 10/21

simplify your answer

5/84

400

If you roll the die, what is the probability of rolling an odd number?

3/6

400

What's 10% of 120? 

12
400

Khloe is shopping for school supplies. She can buy a box of 24 pens for $4 or a box of 36 pens for $3  Which is a better buy? 

36 pens for $3

400

Whats 210 divided by 5

42
400

Aaron works at a sandwich shop. He needs to make 7 turkey sandwiches. Each sandwich will have 1/3 of a pound of turkey. How many pounds of turkey will Aaron need to make the sandwiches?

1/21

500

Danierys has one cat. Emmanuel has 2 dogs. Fair has 3 fish. What is the ratio of cats to fish to dogs?

1:3:2

500

                 Mahki is saving up for a new game. He's saved 45% of the amount so far. If the amount is $320, how much more does he need to save?

$176 more 

500

Glorianny is buying mixed nuts at a grocery store. She can either spend $7.93 on a 15.25 ounce bag or $11.75 on a 25 ounce bag. Which is a better buy?

$7.93 on a 15.25 ounce bag

500

Whats 3420 divided by 36

95

500

Chelsea is baking 9 cakes for a bake sale. The recipe calls for 3/8 sugar for each cake. How many cups of sugar will she need in all?

3 3/8

M
e
n
u