A game has green and blue pieces. The ratio of green pieces to blue pieces is 5:7. Select all the statements that are correct about the game pieces.
a. The ratio of blue to green pieces is 7:5.
b. The ratio of blue to green pieces is 7 to 5.
c. The ratio of blue to total pieces is 5:12.
d. The ratio of green to total pieces is 5:12.
A, B, D
How many grams are in 1 kilogram?
1,000 grams
100% of _____ is 23.
23
Martin answered 7 questions correct out of 10 total on his test. What percent did he answer correctly?
70%
A bus can travel 216 miles in 4 hours. How many miles can it travel in 1 hour?
54 miles
The table shows a relationship between the number of tennis balls that fit into a given number of cans. Fill in the missing values in the table.
24
A football player ran 30 yards in one play. How many feet did he run?
90 feet
20% of __________ is 30
150
You have washed 25% of the lunch tables after lunch. So far you have washed 5 tables. How many total tables are in the lunch room?
20 lunch tables.
A grocery store sells bags of chips at $9 for 3 bags. Decide if each of the following has the same of different unit rate.
2 sandwiches for $10
A jar of peanut butter at $12 for 4
Apples sold at $15 for 5 pounds
Packs of soda sold at 6 packs for $18
D, S, S, S
The ratio of Johnny’s laps run to Jose’s laps run is 2:3. Circle all of the following that are correct statements.
a. The ratio of Jose’s laps to Johnny’s laps is 3 to 2.
b. The ratio of Johnny’s laps to total laps is 2:5.
c. If Jose runs 6 laps, Johnny runs 4 laps.
d. Jose will always be exactly 1 lap ahead of Johnny.
A, B, C
Given that 1 inch = 2.54cm. Enter the value that will complete the expression to convert 12.7 feet into centimeters.
12
______ is 60% of 90
54
In a school with 200 students. 45% are males. Select all expressions that demonstrate a correct method to calculate the total number of male students.
A, C
Jose goes to the gas station and buys 12 gallons of gas for $25.56. What was the price per gallon?
$2.13 per gallon
5
A plane travels 120 miles in ½ hour. How many miles does the plane travel in 1 MINUTE?
4 miles per minute.
At Washington Middle School there are 750 students, 25% of them have gold cards. Which expressions show a correct way to find the amount of student with gold cards?
B, D
Robert received a score of 40/50 on his math test. What percent of the problems did he answer incorrectly?
20%
A car travels 160 miles in 4 hours. How far will it go in 7 hours?
280 miles
A country singer sings 300 words in 2 minutes. Every day he practices for 10 minutes. How many days will it take the country singer to sing 9,000 total words?
6 days
You run 300 yards in 3 minutes. How many feet do you run in 20 seconds?
100 feet in 20 seconds
9 is ____% of 15
60%
Brian and Daisy both bought a new sweatshirt at the mall for $60.
Daisy sold her sweatshirt to a friend for 10% of the original price.
Who got more money and by how much?
Brian, $12 more
At the fair you can get 6 corndogs for $24. Decide if each of the following has the same or different unit rate.
3 Lemonades for $12
Entry to the fair is $8 per person
Hamburgers sold at 2 for $12
Burritos sold at $16 for 4
S, D, D, S