Ratio
Measurement Conversion
Part, Whole, Percent
Real-World Percent
Unit Rate
100

A game has green and blue pieces. The ratio of green pieces to blue pieces is 5:7. Select all the statements that are correct about the game pieces.

a. The ratio of blue to green pieces is 7:5.

b. The ratio of blue to green pieces is 7 to 5.

c. The ratio of blue to total pieces is 5:12.

d. The ratio of green to total pieces is 5:12.

A, B, D

100

How many grams are in 1 kilogram?

1,000 grams

100

100% of _____ is 23.

23

100
  • Martin answered 7 questions correct out of 10 total on his test. What percent did he answer correctly?

70%

100

A bus can travel 216 miles in 4 hours. How many miles can it travel in 1 hour?

54 miles

200

The table shows a relationship between the number of tennis balls that fit into a given number of cans. Fill in the missing values in the table.


24

200

A football player ran 30 yards in one play. How many feet did he run?

90 feet

200

20% of __________ is 30

150

200
  • You have washed 25% of the lunch tables after lunch. So far you have washed 5 tables. How many total tables are in the lunch room?

20 lunch tables. 

200

A grocery store sells bags of chips at $9 for 3 bags. Decide if each of the following has the same of different unit rate.

2 sandwiches for $10

A jar of peanut butter at $12 for 4

Apples sold at $15 for 5 pounds

Packs of soda sold at 6 packs for $18

D, S, S, S

300

The ratio of Johnny’s laps run to Jose’s laps run is 2:3. Circle all of the following that are correct statements.     

a. The ratio of Jose’s laps to Johnny’s laps is 3 to 2.

b. The ratio of Johnny’s laps to total laps is 2:5.

c. If Jose runs 6 laps, Johnny runs 4 laps.

d. Jose will always be exactly 1 lap ahead of Johnny.

A, B, C

300

Given that 1 inch = 2.54cm. Enter the value that will complete the expression to convert 12.7 feet into centimeters. 

12

300

______ is 60% of 90

54

300

In a school with 200 students. 45% are males. Select all expressions that demonstrate a correct method to calculate the total number of male students. 

A, C

300

Jose goes to the gas station and buys 12 gallons of gas for $25.56. What was the price per gallon?

$2.13 per gallon

400


5

400

A plane travels 120 miles in ½ hour. How many miles does the plane travel in 1 MINUTE?

4 miles per minute. 

400

At Washington Middle School there are 750 students, 25% of them have gold cards. Which expressions show a correct way to find the amount of student with gold cards? 

B, D

400
  • Robert received a score of 40/50 on his math test. What percent of the problems did he answer incorrectly?

20%

400

A car travels 160 miles in 4 hours. How far will it go in 7 hours?

280 miles

500

A country singer sings 300 words in 2 minutes. Every day he practices for 10 minutes. How many days will it take the country singer to sing 9,000 total words?

6 days

500

You run 300 yards in 3 minutes. How many feet do you run in 20 seconds?

100 feet in 20 seconds

500

9 is ____% of 15

60%

500

Brian and Daisy both bought a new sweatshirt at the mall for $60.

  • Brian sold his sweatshirt on etsy for 30% of the original cost. 
  • Daisy sold her sweatshirt to a friend for 10% of the original price. 

Who got more money and by how much? 


Brian, $12 more

500

At the fair you can get 6 corndogs for $24. Decide if each of the following has the same or different unit rate.

3 Lemonades for $12

Entry to the fair is $8 per person

Hamburgers sold at 2 for $12

Burritos sold at $16 for 4

S, D, D, S

M
e
n
u