Writing Algebraic Expressions
GCF & LCM
Equivalent Ratios & Unit Rates
Measurement Conversion
Distributive Property & Evaluating Expressions
100
A plumber charges $50 to visit a house plus $40 for every hour of work. Define a variable and write an expression to represent the total cost of hiring a plumber.
Variable: how many hours of work, h Expression: 50 + 40h
100
Find the GCF of 15 and 40
5
100
Two slices of Dan's Famous Pizza have 230 Calories. How many Calories would you expect to be in 5 slices of the same pizza?
575
100
4 c = ____________ fl oz
32 fl oz
100
Rewrite using the distributive property: 7(y + 2)
7y + 14
200
Seven feet more than the height
Variable: height, h Expression: h + 7
200
Find the LCM of 8 and 28
56
200
Wayne raked 30 bags of leaves in 3 hours. If he raked the same number of bags each hour, how many bags of leaves did he rake in one hour?
10 bags
200
64 oz = __________ lb
4 lb
200
Evaluate if a = 3 and b = 4: 2a + 8
14
300
Three times as many DVDs
Variable: number of DVDs, d Expression: 3d
300
Find the GCF of 35 and 63
7
300
Grant paid $12 for 4 baseball card packs. How many baseball card packs can he purchase for $21?
7 packs
300
4 mi = __________ ft
21,120 ft
300
Rewrite using the distributive property: (b + 5)12
12b + 60
400
The distance around a basketball, or circumference, is about three times the circumference of a softball. Define a variable and write an expression to represent the circumference of a basketball.
Variable: circumference of a softball, s Expression: 3s
400
Find the LCM of 6 and 14
42
400
Write as a unit rate: 42 watts in 3 seconds
14 watts per second (14:1)
400
5 c = __________ pt
2.5 or 2 1/2 pt
400
Evaluate if a = 3 and b = 4: 7a * 9b (* means times)
756
500
A camp leader figures that she needs one tent for every three campers, plus a tent for herself. Define a variable and write an expression to represent the number of tents needed.
Variable: number of campers, c Expression: 1 + c รท 3
500
Find the GCF of 39 and 26
13
500
One bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces. A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo. Which has the lower unit rate? How much lower?
$6 for 8 ounces = $0.75 per ounce $4 for 5 ounces = $0.80 per ounce The first bottle is lower by $0.05 per ounce
500
3000 lb = __________ T
1.5 or 1 1/2 T
500
Rewrite using the distributive property: (b - 5)15
15b - 75
M
e
n
u