*NO CALCULATOR
Find the additive inverse of -9
9
Simplify the expression.
8k + 4 – 11k + 9
-3k + 13
Solve.
-5x + 9 = 24
x = -3
Solve the inequality.
3x – 10 > -22
x > -4
Is this graph proportional or not proportional?

Proportional
Solve.
-4 - 7 =
-11
Simplify the expression.
5x + 3(2x + 7)
11x + 21
Solve.
x/8 + 6 = 32
x = 208
Solve the inequality.
75 < -5(4x + 1)
-4 > x
The cost of two pounds of cherries is $8.58. What is the unit rate that describes the cost per pound of cherries?
$4.29
Positive or negative solution?
-3/6times(-3/8)
Positive
Simplify the expression.
3x + 2(x – 1) + 10
Solve.
6m + 4(-2m + 6) = 10
m = 7
Graph the following inequality statement:
x ≤ -9

What is the constant of proportionality?

k = 5
Solve.
-9.9 + 5.6 =
-4.3
Simplify the expression.
2m – 10 – (6m + 2)
-4m - 12
Write an equation to represent the situation.
A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. Write an equation to represent the cost of one square foot of flooring.
60x + 80 = 287
Write an inequality from the following situation:
A fifteen passenger van is rented for a family vacation. The van rental is $75.00 per day, plus a $160.00 insurance fee. Which inequality could be used to find x, the number of days the car be rented if they want to spend less than $760.00 on the van rental?
75.00x + 160.00 < 760.00
Which of the following situations represents a proportional relationship?
A. A cheeseburger is $7.95 plus $1.00 for each additional topping.
B. A pool fills at a rate of 90 gallons per hour.
C. A health club charges a $40.00 membership fee plus $25.00 per month.
D. A bank account begins with $350.00 and gains $30.00 per month.
B.
A company is losing $0.85 for each cell phone case being made. How much money will they lose if they make 204 cases?
$173.40
Rory has a goal of reading 300 pages this month. She plans to read 12 pages per day. Write an expression for how many pages Rachel has left to read after x days.
300 - 12x
Asher’s sister is eight years older than Asher. Their combined ages add up to 20. How old is Asher?
Asher is 6.
Benny earns $12.00 per hour as a lifeguard. He earns a bonus of $75.00 for taking a training course. Which graph best represents the number of hours must be work to earn at least $399.00?

C.
It costs $12.00 for a 24 pack of soda. How many sodas could you buy if you had $60?
120