Rational Numbers
*NO CALCULATOR
Expressions
Equations
Inequalities
Ratios & Proportions
100

Find the additive inverse of -9

9

100

Simplify the expression.

8k + 4 – 11k + 9

-3k + 13

100

Solve.

-5x + 9 = 24

x = -3

100

Solve the inequality.

3x – 10 > -22

x > -4

100

Is this graph proportional or not proportional?

Proportional

200

Solve.

-4 - 7 =

-11

200

Simplify the expression.

5x + 3(2x + 7)

11x + 21

200

Solve.

x/8 + 6 = 32

x = 208

200

Solve the inequality. 

75 < -5(4x + 1)

-4 > x

200

The cost of two pounds of cherries is $8.58. What is the unit rate that describes the cost per pound of cherries?

$4.29

300

Positive or negative solution?

-3/6times(-3/8)

Positive

300

Simplify the expression.

 3x + 2(x – 1) + 10

5x + 8
300

Solve.

6m + 4(-2m + 6) = 10

m = 7

300

Graph the following inequality statement:

x ≤ -9

300

What is the constant of proportionality?

k = 5

400

Solve. 

-9.9 + 5.6 =

-4.3

400

Simplify the expression.

2m – 10 – (6m + 2)

-4m - 12

400

Write an equation to represent the situation. 

A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. Write an equation to represent the cost of one square foot of flooring.

60x + 80 = 287

400

Write an inequality from the following situation: 

A fifteen passenger van is rented for a family vacation. The van rental is $75.00 per day, plus a $160.00 insurance fee. Which inequality could be used to find x, the number of days the car be rented if they want to spend less than $760.00 on the van rental?

75.00x + 160.00 < 760.00

400

Which of the following situations represents a proportional relationship?

A. A cheeseburger is $7.95 plus $1.00 for each additional topping.

B. A pool fills at a rate of 90 gallons per hour.

C. A health club charges a $40.00 membership fee plus $25.00 per month.

D. A bank account begins with $350.00 and gains $30.00 per month.

B.

500

A company is losing $0.85 for each cell phone case being made. How much money will they lose if they make 204 cases?

$173.40

500

Rory has a goal of reading 300 pages this month. She plans to read 12 pages per day. Write an expression for how many pages Rachel has left to read after x days.

300 - 12x

500

Asher’s sister is eight years older than Asher. Their combined ages add up to 20. How old is Asher?

Asher is 6.

500

Benny earns $12.00 per hour as a lifeguard. He earns a bonus of $75.00 for taking a training course. Which graph best represents the number of hours must be work to earn at least $399.00?

C. 

500

It costs $12.00 for a 24 pack of soda. How many sodas could you buy if you had $60?

120 

M
e
n
u