Taxes
Discounts
Shopping
Coupons
Random
100

Sales tax is _________ to the price of things you buy.

added

100

Discounts are ___________ from the price of things you buy.

subtracted

100

A pair of headphones costs $18 plus $4.75 for shipping. There is no tax. How much will you pay in total?

$22.75

($18 + $4.75 = $22.75)

100

A coupon gives you 15% off. What is this percent written as a decimal?

0.15 OR .15

100

This state has a special $0.10 sales tax on every deck of cards. (HINT: It begins with A and shares a border with Mississippi)

Alabama

200

What is the sales tax 6% written as a decimal?

0.06 OR .06

200

A backpack cost $25 but you have a coupon for $5 off. How much will the backpack cost after the discount?

$20 

($25 - $5 = $20)

200

Which is a better deal?

-$15 cat food bag + $3.99 shipping

-$19 cat food bag with $1 coupon and free shipping

The second bag. 

(the first bag costs $18.99 and the second bag costs $18.00)

200

You need to buy 3 cans of soup and they cost $2 each. You have a coupon that says “Buy one get one free” for that type soup. How much will you pay for your soup?

$4

(you get 2 for $2, then you buy another for $2)

200

This U.S. soda company was one of the first companies to use coupons successfully in 1887.

Coca Cola

300

If you buy something in Glens Falls, NY what % sales tax do you pay?

7% (4% NY State sales tax + 3% Warren County sales tax)

300

Suppose something costs $100. Which will save you more money- a coupon for $5 off OR a coupon for 6% off?

The coupon for 6% off 

(It will save you $6. The other coupon will only save you $5)

300

Sam has a 4 mile commute. Which is cheaper?

-A scooter ($1 to activate, $0.50 per mile)

-A $4 Uber ride

The scooter is cheaper. 

(the scooter will cost $3 which is cheaper than the Uber)

300

A coupon gives you $10 off a purchase of $50 or more. What’s the smallest possible amount of money you will spend if you use this coupon?

$40

(you would buy exactly $50 worth of stuff and then use the coupon)

300

The largest mall in America is located in Minnesota and has about ______ stores.

550

It also has 12,287 parking spaces and is big enough to fit seven Yankee Stadiums inside. 

400

What is 7.125% written as a decimal?

0.07125

400

Your groceries cost $45 but you are planning to use both a $3 off coupon and a $2 off coupon. How much will your groceries cost after the coupons?

$40

($45 - $3 = $42 and $42 - $2 = $40)

400

A car wash club offers 4 car washes a month for $20.

A normal car wash costs $7.

If you wash your car 3 times a month, should you join the club? 

Yes.

With the club it will cost $20

Without the club it will cost 3 x $7 = $21

400

You have a coupon for a box of cookies that says "Buy one get one free." The box of cookies normally costs $6. If you have 12 dollars and the coupon, how many boxes of cookies can you get?

3

You can buy one for $6 and get a second one free. 

Then you can buy a third one with the remaining $6. 

400

This shopping game show has been on TV since the 50's and for many years Bob Barker was the host. 

"The Price Is Right"

M
e
n
u