Sales tax is _________ to the price of things you buy.
added
Discounts are ___________ from the price of things you buy.
subtracted
A pair of headphones costs $18 plus $4.75 for shipping. There is no tax. How much will you pay in total?
$22.75
($18 + $4.75 = $22.75)
A coupon gives you 15% off. What is this percent written as a decimal?
0.15 OR .15
This state has a special $0.10 sales tax on every deck of cards. (HINT: It begins with A and shares a border with Mississippi)
Alabama
What is the sales tax 6% written as a decimal?
0.06 OR .06
A backpack cost $25 but you have a coupon for $5 off. How much will the backpack cost after the discount?
$20
($25 - $5 = $20)
Which is a better deal?
-$15 cat food bag + $3.99 shipping
-$19 cat food bag with $1 coupon and free shipping
The second bag.
(the first bag costs $18.99 and the second bag costs $18.00)
You need to buy 3 cans of soup and they cost $2 each. You have a coupon that says “Buy one get one free” for that type soup. How much will you pay for your soup?
$4
(you get 2 for $2, then you buy another for $2)
This U.S. soda company was one of the first companies to use coupons successfully in 1887.
Coca Cola
If you buy something in Glens Falls, NY what % sales tax do you pay?
7% (4% NY State sales tax + 3% Warren County sales tax)
Suppose something costs $100. Which will save you more money- a coupon for $5 off OR a coupon for 6% off?
The coupon for 6% off
(It will save you $6. The other coupon will only save you $5)
Sam has a 4 mile commute. Which is cheaper?
-A scooter ($1 to activate, $0.50 per mile)
-A $4 Uber ride
The scooter is cheaper.
(the scooter will cost $3 which is cheaper than the Uber)
A coupon gives you $10 off a purchase of $50 or more. What’s the smallest possible amount of money you will spend if you use this coupon?
$40
(you would buy exactly $50 worth of stuff and then use the coupon)
The largest mall in America is located in Minnesota and has about ______ stores.
550
It also has 12,287 parking spaces and is big enough to fit seven Yankee Stadiums inside.
What is 7.125% written as a decimal?
0.07125
Your groceries cost $45 but you are planning to use both a $3 off coupon and a $2 off coupon. How much will your groceries cost after the coupons?
$40
($45 - $3 = $42 and $42 - $2 = $40)
A car wash club offers 4 car washes a month for $20.
A normal car wash costs $7.
If you wash your car 3 times a month, should you join the club?
Yes.
With the club it will cost $20
Without the club it will cost 3 x $7 = $21
You have a coupon for a box of cookies that says "Buy one get one free." The box of cookies normally costs $6. If you have 12 dollars and the coupon, how many boxes of cookies can you get?
3
You can buy one for $6 and get a second one free.
Then you can buy a third one with the remaining $6.
This shopping game show has been on TV since the 50's and for many years Bob Barker was the host.
"The Price Is Right"