Positive Numbers & the Number Line
Negative Numbers & the Number Line
Multiplying & Dividing Fractions & Decimals
Ratios
Rates
100
What is a line that runs up and down?
Vertical Line
100
How would you show a loss of 10 yards?
-10
100
0.8 x 0.4
0.32
100
Express the ratio in simplest form. 36:20
9:5
100
It takes 8 minutes for water from a tap to fill up a 30-gallon tank. What is the rate of water flowing from the tap per minute?
3.75
200
What is a line that runs from side to side?
Horizontal Line
200
What is the opposite of 12?
-12
200
6 / 0.3
20
200
Find the missing term. 9:13=27: ____
39
200
A photocopy machine can print 735 copies in 7 minutes. What is the rate at which the machine prints copies per minute?
105
300
Write 105 as a product of its prime factors.
3 x 5 x 7
300
What is the absolute value of -523?
523
300
3 / 3/4
3 3/4
300
Adam, Ming, and Clinton sold sandwiches in the ratio 4:7:3 to raise money for their Scout troop. Ming sold 91 sandwiches. How many sandwiches did the boys sell altogether?
182
300
Karem drives his car 96 miles in 1 1/2 hours. If Karem continues to drive at this rate, how many miles will he travel in 2 1/2 hours?
160
400
What is the greatest common factor of 40 and 64?
8
400
Fill in the blank with a > or <. -25 ___ -20
<
400
5 1/2 divided by 1 1/3
4 1/8
400
Gina has a box of red, blue, and green markers. The ratio of the number of red markers to the number of blue markers is 5:2. The ratio of the number of blue markers to the number of green markers is 3:5. What is the ratio of the number of red markers to the number of green markers?
3:2
400
Ms. Lieber takes 4 hours to drive 210 miles from her home to Yosemite National Park. If Ms. Lieber's average speed for the first 2 hours is 60 miles per hour, find her average speed for the last two hours.
45 mph
500
What is the least common multiple of 15 and 24?
120
500
Put the numbers in order from least to greatest. -25, 0, 48, -110, 23, -200
-200, -110, -25, 0, 23, 48
500
4 2/9 divided by 3 1/6
1 1/3
500
At a banquet, the ratio of the number of boys to girls is 5:3. Halfway through the banquet, 20 boys leave and the ratio becomes 5:4. How many girls are at the banquet?
48
500
Cereal A costs $4.20 for a 14-ounce box and Cereal B costs $3.90 for a 12-ounce box. Which cereal is the better buy? (Give the cost per ounce of each cereal and round your answer to the hundredths place.)
Cereal A: $1/3.33 oz Cereal B: $1/3.08 oz Cereal A is the better buy.
M
e
n
u