-2x=14
x=-7
3 + 4c = 15
x=3
3(x-5)=24
x=13
A car can travel an average of 24 miles per gallon of gas. Write and solve an equation to find how many gallons will be needed for a trip of 348 miles.
24g=348
14.5 gallons
x+5=-4
x=-9
-3x+5=29
x=-8
0.3(5+y)=12
y=35
John answered 3/5 of the questions on his math quiz correctly. If he answered 12 questions correctly, write and solve an equation to find how many questions were on the quiz?
3/5q=12
20 questions
x/-6 = -3
x=18
1/3a +2 = 5
a=9
1/8(v-6)=1/2
x=10
Julie earns $200 each week plus $25 for each pair of shoes she sells. Write and solve an equation to find how many pairs of shoes she needs to sell to earn $1000 one week?
200 + 25x = 1000
32 pairs of shoes
2/3x = -12
x=-18
-1/5x - 3 = 7
x=-50
4/5(c+12)=-8
c=-22
Mr. Vargas is taking his class ice skating. There are 24 students in the class. Each student pays an entrance fee, then a $4 fee to rent skates. The total cost for all students was $216. Write and solve an equation to find the ice-skating rinks entrance fee.
24(f+4)=216
$5
-10 - x = 15
x=-25
-8 - 2x=14
x=-11
-5(6-x)=30
x=12
Tina bought some fruit for $5 and 3 boxes of cereal. If she spent a total of $17, write and solve an equation to find the price for each box of cereal.
3x+5=17
$4 per box