Ms. Barrett bought 7 puzzles for a total of $90.93. Each puzzle cost the same amount. How many puzzles did Ms. Barrett buy?
n - # of puzzles 7n = 90.93 n = 12.99 Each puzzle cost $12.99
Derick has 4 boxes of apples. Each box has the same number of apples. After Derick eats 3 apples, there are 109 apples left in the boxes. How many apples were in each box?
a - # of apples in each box 4a - 3 = 109 a = 28 There were 28 apples in each box.
Mrs. Snodgrass goes to the grocery store and purchases 17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter. Her total cost was $34.76. What was the cost for a bag of raisins?
r - cost of a bag of raisins 17r + 2.97 = 34.76 r = 1.87 Each bag of raisins cost $1.87