3/4 x=12
x = 16
2(x + 5) = 14
x = 2
Solve. 6p - 18 ≤ -6
p ≤ 2
WRITE AN EQUATION: Sarah bought 3 books for the same price each and paid an additional $4 for shipping. She paid eight dollars.
3x+4=8
1 1/5 t = 9
t = 7 1/2
Bella earns $7.50 per hour on the weekends babysitting. How many hours will she need to babysit to earn at least $120?
x ≥ 16
2 1/2 = 3 1/8 + y
y = -5/8
Solve. 3 - 5(a + 4) ≥ 3
a ≤ -4
Tyler has 4 boxes of apples. Each box has the same number of apples. After Tyler eats 3 apples, there are 109 apples left in the boxes. How many apples were in each box?
b = 28
-2k < 1/5
k > -1/10
Solve. -4 (5x - 2) ≥ -8
x <= 4/5
Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases 17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter. His total cost was $34.76. What was the cost for a bag of raisins?
r - cost of a bag of raisins 17r + 2.97 = 34.76 r = 1.87 Each bag of raisins cost $1.87
15 1/3 > g - 1 8/9
g < 17 2/9
10 - 4k > -10
k < 5
Three friends bought tickets to a concert online. They each had to pay for their ticket, as well as a $5 convenience fee per person. They also used a $50 off code at checkout (applied to the entire total cost). Write and solve an equation to find the cost of their tickets if they paid a total of $55.
3(t + 5) - 50 = 55
t = 30