Fraction Scramble
Properties
Unit Rates
Proportions
Random
100
2/7
What is 3/7 X 4/6
100
Associative Property
What is 3(2X5)=(3X2)5
100
2
Jon bought 12lbs of candy for $16 what is the unit rate
100
t=360
What is 27t=45/30
100
10.31
What is 4.99+5.32
200
1/12
What is 2/9 Divided by 3/8
200
Distributive Property
What is 5(6+2)=5(6)+5(2)
200
46
A car traveled 230 miles in 5 hours what is the unit rate
200
v=8
What is 6/v=12/16
200
4 buses for each school
What is 12 buses for 3 schools
300
1/3
What is 5/15 In Lowest Terms
300
Identity Property
What is 5X1=5
300
6
It takes kelly 30 minutes to bake one tray of cookies how much time will it take to bake 5 trays of cookies
300
v=20
What is 8/v=6/15
300
24 per pile
What is 72 newspapers in 3 piles
400
1/2
What is 25/50 In Lowest Terms
400
Commutative Property
What is 12X5=5X12
400
28 per pile
It takes Justin 20 minutes to burn 6 cds what is the unit rate.
400
r=4
What is r/3=40/30
400
w=48
What is 32/w=28/42
500
3/5
What is 6/15 In Lowest Terms
500
Inverse Property
What is 12 + (-12)=0
500
29 cows on each farm
Samantha baked 2 trays of brownies for 20 minutes.What is the unit rate
500
z=35
What is 28/z=36/45
500
20
$100 is borrowed for 2 years at a 10% interest rate.What is the total intrest
Continue
ESC
Reveal Correct Response
Spacebar
M
e
n
u
Team 1
0
+
-
Special Math Jeopardy
No teams
1 team
2 teams
3 teams
4 teams
5 teams
6 teams
7 teams
8 teams
9 teams
10 teams
Custom
Press
F11
Select menu option
View > Enter Fullscreen
for full-screen mode
Edit
•
Print
•
Download
•
Embed
•
JeopardyLabs