Money
Food
Travel
How Many
Random
100

Terry owns a sandwich shop. 

A customer buys a burger for $14 and a soda for $2. The customer has a $50 bill.

How much money will Terry give as change?

14 + 2 = 16

50 - 16 = 34

He gives $34 in change

100

Bob is baking a cake. 

The recipe requires 25g of flour per cupcake he makes. Each sack of flour has 100g of flour. 

If Bob was going to make a dozen cupcakes, how many bags of flour will he need?

25 * 12 = 300

300/100 = 3

Bob needs 3 bags of flour.

100

Henry is going on a cross country journey. 

He starts from Vancouver and drives 1160km to Edmonton then 1302km to Winnipeg then finally travelling 2234km to Toronto.

How much distance will Henry have to travel? 

4696km

100

Fred is moving boxes into a warehouse. There were 73 boxes in the warehouse. 

Fred moved some boxes and now there are 105. How many boxes did Fred move?

32 Boxes

100

What shape has more sides a parallelogram, octagon, trapezoid, or a rhombus? 

Octagon

200

Terry makes 11.50 an hour working.

He is planning to spend $250 when he goes shopping. 

He works 4 hours a day.

What's the minimum amount of days Terry needs to work to make that much money.

11.50 x 4 = 46

46 x 5 = 230

46 x 6 = 276

He needs to work a minimum of 6 days.

200

Bob is going to make pizzas for a birthday.

There are 12 kids. 6 want pepperoni, 3 want cheese, 2 want veggie and 1 wants beef.

If Bob can cut each pizza in 8 slices and each kid gets two slices each of their chosen pizza, how many pizzas will Bob have to cook?

6 x 2 = 12

3 x 2 = 6

2 x 2 = 4

1 x 2

Total: 24 slices.

24/12 =  2

2 Pizzas in total.

200

Henry takes his sports car from Yellowknife to Calgary which is a 1708km journey. 

If he drives the car's max speed of 150kph non-stop, how long does it approximately take to travel?

11.4 hours.

200

A delivery company uses large trucks to deliver packages.

If one truck can carry 125 packages, how many will 8 carry?


1000

200

What's the highest number you could possibly get when rolling 4, 6 sided dice. 

24

300

Terry owes a friend $100.

Terry gives his friend $10 a day. 

His friend is tired of waiting after 8 days and starts charging Terry $15 every 4 days from now (includes today). 

How long until Terry finishes paying his friend?

Day 7 = 70

Day 8 = 70 + 10 - 15 = 65

Day 12 = 95 + 10 - 15 = 90

Day 13 = 90 + 10 = 100

He pays it off in 13 days.

300

Bob took 2 1/2 cups of flour out of a bag.

 If the bag originally had 16 3/4 cups of flour in it, how much is left?


14 1/4 or 57/4


300

Henry is taking his boat from Halifax to London, England. 

For scientific purposes, Henry needs to drop a research buoy evenly across the ocean.

The distance from Halifax to London is 4600km.

The buoys need to be equal distance apart.

If Henry's boat can carry 25 buoys, how far apart must they be?

4600/25 = 184km

300

A scientist's new experiment is getting out of control.

 The new bacteria he made is making a copy of itself every 5 minutes.

The scientist spends an hour creating a cure to stop the bacteria multiplying.

How much bacteria is there before the scientist creates, the cure?


60/5 = 12

2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2 = 4096

2^(12) = 4096.

300

How many cards are in a deck of cards.

52

400

Terry's sandwich shop has three other employees: Sandra, Greg, and Gurdeep.

Everyone works 4 hours a day. 

Sandra earns $10.25 per hour, Gurdeep makes $14 an hour, and Greg makes $15 but comes in an hour late every day. 

If they all work four days how much in total will Terry pay his employees?

Sandra: 10.25 x 4 x 4 = 164

Gurdeep: 14 x 4 x 4 = 224

Greg: 15 x 3 x 4 = 180

Total =  568

400

Bob has to finish a bunch of orders before going to see a movie starting at 5:30. 

He has to bake 3 pies, a dozen doughnuts, 50 cupcakes and 100 cookies. 

Each pie takes an hour to cook, A dozen doughnuts take 30 mins, 10 cupcakes take 20 mins and 25 cookies take 10 mins.

Bob has three ovens so he can cook three batches of food at the same time but can't take them out until all the food finishes cooking.

 If Bob starts cooking at 1:30 will he finish before his movie starts?

Pies = 3 hours

Doughnuts = 30 mins

Cupcakes = 50/10 = 5 x 20 = 100 mins

Cookies = 100/25 = 4 x 10 = 40 mins

First cook all the pies

Batch 1 = 1 hour | Time = 2:30

Then cook 3 batches of cupcakes

Batch 2 = 20 x 3 = 60 mins | Time = 3:30

Cook the last cookies and the doughnuts

Batch 3: 20 x 2 = 40 + 30 = 70 | Time = 4:40

Then finish with the cookies

Batch 4 = 3 x 10 = 30 mins | Time = 5:10

Batch 5 = 1 x 10 = 10mins | Time = 5:20

He will be able to finish all the food before 5:30.

400

Henry's plane is preparing to take off.

The plane accelerates down the runway for 25 seconds.

At the end of the runway, the plane starts ascending by 250m a second. 

After 30 seconds, the plane increases its ascent by 200 more meters.

After 15 secs, the plane levels off.

What's the plane's height now?


250 x 30 = 7500

250+200 = 450

450 x 15 = 6750

7500 + 6750 = 14250

The plane is 14250m or 14.25km high.


400

A train driver is trying to figure out how many train cars his train can carry. Every car he adds to the train, the train's max speed decreases by 0.1 kph.

The railway runs over a mountain. To make it up the mountain, the train needs to be travelling at a minimum of 30 kph.

If the train's speed without any cars is 50kph, how many cars can the train carry?

Speed = S

Speed Change = 0.1

Original Speed = 50 kph

Minimum Speed = 30 kph

Train Cars = T


50 - T*0.1 ≥ 30


T = 10


50 - 10*0.1 ≥ 30

50 - 1 ≥ 30

49 ≥ 30


T = 100


50 - 100*0.1 ≥ 30

50 - 10 ≥ 30

The train can carry 100 cars.

400

On a computer keyboard, what symbol is above the number 4.

@

#

$

%

$

500

Terry is out shopping a new watch.

Three stores are selling the exact same watch. 

Store A is selling the watch at $150. 

Store B is selling the watch at $180 at a 30% discount.

Store C is selling the watch at 300$ but if Terry buys an $80 lamp he gets 75% off watches.

What store will let Terry save the most money?

Store B sells the watch at $126

Terry will have to pay $155 at Store C.

Store B sells the watch at the lowest price.

500

Bob is building a 10 layered wedding cake.

The bottom is 10 slices by 10 slices. The layers lose 1 slice per side as they go up.

So the next layer up would be 9 by 9 then 8 by 8 and so on.

How many slices would the cake have if it continued this pattern up to the 8th layer?


10 x 10 = 100

9 x 9 = 81

8 x 8 = 64

7 x 7 = 49

6 x 6 = 36

5 x 5 = 25

4 x 4 = 16

3 x 3 = 9

2 x 2 = 4

Total = 384 Slices


500

Henry is deciding which of 3 RC cars will win a 30m race.

Car A is powered by gas and can travel at 5m/s.

Car B is powered by the sun and can travel at 10m/s but slows down to 2m/s at 20m because of the shade. 

Car C is powered by momentum. The car is placed on a large hill 30m behind the start line but can travel at 20m/s.

Which car will win?

Car A= 6secs.

Car B= 2secs + 5secs = 7secs

Car C=90m/20 = 4.5secs

Car C

500

A new night club will stay open until all of its guests leave. 240 guests enter when the doors open and 240 more come in every hour.

Every hour after that, 20 fewer guests arrive and 40 guests leave.

How long will the club stay open until all the guests leave?

T = 200

P = people

H = hour

A = people that arrive

L = people that leave

T = Total


P + (240 - 20*H) - 40*H = T


H = 1


240 + (240 - 20 x 1) - 40 * 1 = 

240 +  220 - 40 = 420


H = 8

240 + (240 - 20 x 8) - 40 * 8 =

240 + 80 - 320 =

320 - 320 = 0 


The club is open for 8 hours.

500

If you multiplied all the numbers on a basic calculator, what would you get?

0

M
e
n
u