Multiplication
Addition/Subtraction
Time/Calendar
Money
Shopping
100
9 x 5 =
What is 45?
100
5789 + 4321 =
What is 11110?
100
It is 5:25pm. The small (hour) hand is on the...
What is 5?
100
4 quarters =
What is $1.00?
100
How much is it for 1 Ben & Jerry's Ice Cream?
What is $2.99?
200
10 x 10 =
What is 100?
200
5789 - 4321 =
What is 1468?
200
You started watching a movie at 7:00pm. It ended at 9:30pm. How long did the movie last?
What is 2 hours and 3 minutes (or 2 1/2 hours)?
200
9 dimes =
What is $.90?
200
If something is marked 10 for $10, what is the unit price )meaning, how much does it cost for 1?
What is $1.00?
300
23 x 4 =
What is 92?
300
304 - 253 =
What is 51?
300
You started your new job on June 6th. You get paid 2 weeks (14 days) later. What is the date of payday?
What is June 20th?
300
4 half-dollars =
What is $2.00?
300
How much would it cost for 2 Kraft Salad Dressings?
What is $2.19?
400
45 x 3 =
What is 135?
400
There were 35 ants in a can. Carlos ate 8 ants and Marcia ate 17 ants. How many total ants did the kids eat?
What is 25?
400
You babysat for your neighbor one weekend and watched little Ray Ray for 10 hours. You got paid $5 an hour. How much did you make?
What is $50.00?
400
7 nickels =
What is $.35?
400
How much would it cost for 2 bottles of EQUALINE mouthwash?
What is $7.98?
500
56 x 13 =
What is 728?
500
Ted always ate 5 more hot dogs than his sister. One day she decided to trick him and ate 7. When Ted got to 10 he exploded. How many more did he have left to eat?
What is 2?
500
How many days in one calendar year?
What is 365?
500
Bubba went to the store and bought some candy. His total was $.70. He paid with a dollar bill. How much change did he get back?
What is $.30?
500
I want 4 boxes of Twinkies. How much will it cost?
What is $8.58?
M
e
n
u